სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ისაუბრა, როგორ შეიძლება აიკრძალოს უმე
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ახალი ხელმძღვანელი ელენსკი თვლის, რომ სახელმწიფოს შეუძლია იძულებით გადარქმევა სახელი უმე-ს.
ვიქტორ ელენსკიმ, სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის ახლად დანიშნულმა ხელმძღვანელმა, ,,მარცხენა სანაპიროსთან’’ ინტერვიუში განაცხადა, თუ როგორ ხედავს ის უმე-ის შესაძლო აკრძალვას.
სახელმწიფო მოხელემ თქვა, რომ „ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება „მიხაილ ილინი უკრაინის წინააღმდეგ“ ახლახან იქნა მიღებული, რომელიც, პრინციპში, აცხადებს, რომ სახელმწიფოს შეუძლია მიმართოს ისეთ შეზღუდვას, როგორიც ეკლესიების, რელიგიური ორგანიზაციების დასახელებაა, რათა შეცდომაში არ შეიყვანოს ადამიანები, რომლებიც შეუერთდნენ ან შეუერთდებიან ამ რელიგიურ ორგანიზაციას.
ელენსკი თვლის, რომ ეკლესიის აკრძალვა შესაძლებელია სასამართლოს მეშვეობით: „კონკრეტული რელიგიური ცენტრის ან რელიგიური ადმინისტრაციის ან რომელიმე კონკრეტული რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობა შეიძლება შეწყდეს სასამართლოს მიერ, ეს ნებადართულია კანონით“. ამასთან, ის სამწუხარო დაბრკოლებას ხედავს - რელიგიური ცენტრის აკრძალვის შემთხვევაშიც კი, მის შემადგენლობაში შემავალი სამრევლოები ავტონომიურ რელიგიურ თემებად დარეგისტრირებით მაინც შეძლებენ ფუნქციონირებას.
„ანუ ისინი თავს მართლმადიდებლად თვლიან, მაგრამ არ ემორჩილებიან არცერთ რელიგიურ ცენტრს ან ადმინისტრაციას“, - განმარტა მაღალჩინოსანმა.
მისი თქმით, უმე-სა და რმე-ს შორის კავშირის დასადასტურებლად საჭიროა „მიუკერძოებელი საეკლესიო და ეკონომიკური ექსპერტიზის ჩატარება, რომელმაც უნდა უპასუხოს კითხვას, არის თუ არა საეკლესიო და ეკონომიკური კავშირი ამა თუ იმ ცენტრთან. ” ელენსკი დარწმუნებულია, რომ "უკრაინაში არის საკმარისი სპეციალისტი, მათ შორის ეკონომიკური სამართლის სფეროში, რომლებსაც შეუძლიათ ჩაატარონ ეს ექსპერტიზა და დაადგინონ, არსებობს თუ არა ასეთი კავშირი".
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მინისტრთა კაბინეტმა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის პოსტზე ვიქტორ ელენსკი დაამტკიცა.