მეუ-მ განმარტა, თუ რატომ არის საჭირო უმე-სთვის პოჩაევის ლავრის ჩამორთმევა
ტერნოპოლის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაცია ითხოვს პოჩაევის ლავრის საიჯარო ხელშეკრულების გამოძიებას.
მეუ-ს წმინდა სამების სახელობის სასულიერო ცენტრის დირექტორმა "დეკანოზმა" ნიკოლაი ზინკევიჩმა თქვა, რომ არსებობს საკმარისი სამართლებრივი საფუძველი უმე-ს პოჩაევის ლავრის საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტისთვის, ასევე უნდა გვახსოვდეს პოლიტიკური საკითხები. ამის შესახებ მან გამოცემა Espreso.Zakhid-ს განუცხადა.
ტერნოპოლის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის საჯარო საბჭოდან, რომლის წევრიც ის არის, უკვე გაგზავნეს მიმართვა პარლამენტში - ითხოვენ იჯარის ხელშეკრულების კანონიერების გამოძიებას.
„იჯარის დამტკიცება მიიღეს მრავალი გადახრით. მაგალითად, როდესაც ქონება შეფასდა, ის სავარაუდოდ შეადგენდა 1,2 მილიონს. 1 მილიონ 200 ათასი გრივნა - მთელი პოჩაევის ლავრა! უკვე ბევრი კითხვა და ეჭვი არსებობს. ყოველივე ამის შემდეგ, მაშინაც კი, თუ ჩვენ არ ვსაუბრობთ სალოცავების სულიერ ღირებულებაზე, ერთი ხატი, რომელიც იქ არის დაკიდებული, შეიძლება უფრო ძვირი ღირდეს. თავად ხატის მორთულობა გიჟურ ღირებულებას აღწევს, რადგან ისინი ძვირფას ქვებშია ჩასმული“, - განმარტავს ნიკოლაი ზინკევიჩი.
მეუ-ს თანამშრომლის თქმით, მისი აზრით, დარღვევები იყო ლავრის იჯარით გაცემაში.
„ახალი შენობები აშენდა ნაკრძალის ტერიტორიაზე, რომელიც იუნესკოს მემკვიდრეობის ძეგლს წარმოადგენს. აუცილებელია სამშენებლო ნებართვების გულდასმით გადახედვა, რადგან ამასთან დაკავშირებით ბევრი კითხვაა. ჩვენ გვინდა გავარკვიოთ, ვინ მისცა მათ ნებართვა აეშენებინათ ახალი ტაძარი იუნესკოს მემკვიდრეობის ადგილზე, ნაკრძალში. ამიტომ ვითხოვთ გამოძიებას, კომისიის შეკრებას. და თუ აშენებდნენ, აზიანებდნენ თუ არა არქიტექტურულ ძეგლს, ვინ მისცა მათ იჯარის ვადის გაგრძელების ნებართვა?“ - განაცხადა მან.
მიკოლა ზინკევიჩმა ასევე დარწმუნებით თქვა, რომ უმე "მხარს უჭერს რუსულ ეკლესიას, იხსენიებს რუს მამებს, რომლებიც მხარს უჭერენ აგრესორი სახელმწიფოს პოლიტიკას", და ამიტომ ღირს კანონიკური ეკლესიის სახელის შეცვლა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს სხდომაზე დეპუტატებმა მიიღეს მიმართვა ქვეყნის ხელმძღვანელობისადმი, რომ პოჩაევის მიძინების ლავრის შენობების კომპლექსი სახელმწიფო საკუთრებაში დაებრუნებინა.