იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი: არის საშიშროება, რომ უმე-ის მორწმუნეები ჯარში ვერ იმსახურებენ
დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა კომენტარი გააკეთა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში უმე-ს სასულიერო პირების აკრძალვის შესაძლო ინიციატივაზე.
დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა, უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, განაცხადა, რომ ეკლესიის იძულებითი გადარქმევა უკანონოა, მაგრამ კომენტარი გააკეთა კანონიკურ ეკლესიასთან მიმართებაში კანონის "სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ" კანონის გამოყენების შესაძლებლობაზე. ამის შესახებ მან 29 დეკემბერს კიევ-პეჩორის ლავრაში გამართულ პრესკონფერენციაზე „უმე-ის მოღვაწეობის შეჯამება 2022 წელს“ ისაუბრა.
„მინდა გავამახვილო ყურადღება ერთ არსებით დეტალზე: დავუშვათ, რომ ეს კანონი ვრცელდება უმე-ზე. ეს კანონი შეიცავს დებულებას, რომელიც კრძალავს სასულიერო პირების, მქადაგებლების და უმე-ის სხვა წარმომადგენლების შემოსვლას უკრაინის შეიარაღებულ ძალებსა და სხვა სამხედრო ფორმირებებში. და ამ შემთხვევაში უკრაინის მოქალაქეების უმრავლესობა ვერ შეასრულებს კონსტიტუციურ ვალდებულებებს“, - განაცხადა უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, დეკანოზმა ალექსანდრემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ის აკრძალვით ზოგიერთი პოლიტიკოსი თვლის, რომ ისინი ომობენ რუსეთთან, მაგრამ სინამდვილეში ისინი ებრძვიან უკრაინელ ხალხს.