ზემო ლავრის ტაძრების იჯარაზე უარი სასამართლოში გასაჩივრდება, - ა.ბახოვი
მედიაში გამოქვეყნდა "კიევ-პეჩორის ლავრის" ეროვნული ნაკრძალის ხელმძღვანელის წერილი უმე-სთან საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ.
ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩორის ლავრის" ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელმა ალექსანდრე რუდნიკმა ოფიციალური წერილი გაუგზავნა მიტროპოლიტ პაველს (ლებედს) ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძარსა და სატრაპეზო ტაძარში ღვთისმსახურების ჩატარებაზე ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ სატრაპეზო პალატასთან.
წერილში ნათქვამია, რომ ხელშეკრულება არ გაგრძელდება უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს რეკომენდაციების საფუძველზე და ასევე ხელმძღვანელობს პრეზიდენტის 2022 წლის 1 დეკემბრის ბრძანებულებით „ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილების შესახებ“ და " უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის გარკვეული ასპექტების და სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემზღუდავი ზომების (სანქციების) გამოყენების შესახებ"".
წერილში ითხოვენ ღვთისმსახურების დასრულებას 31 დეკემბრის 21:00 საათამდე. ამის შემდეგ ტაძრებში სპეციალური კომისია იმუშავებს, რომელიც სახელმწიფო ქონების მიღება-გადაცემას შეეხება.
უმე-ის იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა, დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა თქვა, რომ ხელისუფლების მხრიდან ლავრის იჯარის გაგრძელების სურვილი არის დაფუძნებული პირად რწმენებზე, ასევე პირადი სანქციების მითითებით.
"როგორ შეიძლება გავლენა იქონიოს პერსონალურმა სანქციებმა ლავრას ცხოვრებაზე?" კითხულობს დეკანოზი ალექსანდრე.
„ამ საკითხს სამართლებრივად დავაყენებთ. ჩვენ გამოვიყენებთ სასამართლო დაცვას და, თუ ეს შესაძლებელია, გავმართავთ ღვთისმსახურებას, სადაც ეს შესაძლებელია“, - განაცხადა უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა პრესკონფერენციაზე „UOC-ის საქმიანობის შედეგები 2022 წელს“, რომელიც გაიმართა 29 დეკემბერს კიევში, პეჩორის ლავრაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩორის ლავრის წინამძღვარმა მიტროპოლიტმა პავლემ და მონასტრის ძმებმა ღია წერილით მიმართეს უკრაინის ხელისუფლებას „მონასტრისა და მისი მრევლის უფლებების ბოლო დროს გაძლიერებულ დარღვევებთან დაკავშირებით“.