ქსელში დასცინეს ე.ზორიას რეაქციას სატრაპეზო ეკლესიის სისრულეზე
ევსტრატი ზორია თვლის, რომ 31 დეკემბერს უმე-მ სპეციალურად დახურა ეკლესიები კიევში და რეგიონებში, ასე რომ მრევლს სხვა გზა არ ჰქონდა, გარდა ლავრაში მისვლისა.
მეუ-ს სპიკერმა ევსტრატი ზორიამ კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში უამრავი ხალხის ყოფნა იმით ახსნა, რომ 31 დეკემბრის საღამოს კიევში ბევრი კანონიკური ეკლესია დაიკეტა. ზორია აღიქვამს ამას, როგორც უბედურ შემთხვევას ან ხელმძღვანელობის მითითებას, რათა "აჩვენოს ზუსტად ეს სურათი-მასობრივი ლოცვის ".
სოციალურ ქსელებში მეუ-ს სპიკერის ამ სიტყვებს სიცილი მოჰყვა. კერძოდ, ნიკოლაი მიტროხინმა, ბრემენის(გერმანია) უნივერსიტეტის აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ცენტრის მკვლევარმა, დაწერა კომენტარებში, რომ მეუ-ს ტაძრები ხშირად იკეტება, ალბათ იმიტომ, რომ ზორია ”დადის უახლოეს უმე-ს ტაძარში შემოწმებით - რამდენი მუშაობს, რამდენი მოვიდა, რამდენი დარჩა აღსარებაზე, თვითონაც აბარებს აღსარებას, რომ ტყუილად არ იაროს.
როგორც მჟკ იტყობინება, გასული წლის იანვარში, რელიგიური მეცნიერი იმყოფებოდა უკრაინაში, სადაც სწავლობდა ქვეყანაში არსებულ რელიგიურ მდგომარეობას. კერძოდ, მან შეისწავლა მრევლის რაოდენობა უმე-სა და მეუ-ს ეკლესიებში მსახურებაზე.