უნეტარესი ხელმძღვანელობდა ახალი ეპისკოპოსების ხელდასმის რიტუალს
2023 წლის 2 იანვარს, უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრი ხელმძღვანელობდა არქიმანდრიტ ვენიამინის (ვოლოშჩუკი) და არქიმანდრიტ არკადის (დემჩენკო) ეპისკოპოსებად ხელდასხმას. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
ცერემონია გაიმართა თეოფანიაში, წმინდა პანტელეიმონ მკურნალის სახელობის სამონასტრო კომპლექსის წმინდა სამების ტაძარში.
ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის სასულიერო პირი არქიმანდრიტი ვენიამინი (ვოლოშჩუკი) დასახელდა კიევის მიტროპოლიის ბოიარსკის ეპისკოპოსად, რომელიც განახორციელებს საზღვარგარეთ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამრევლოების ადმინისტრატორის მორჩილებას; კიევის ეპარქიის სასულიერო პირი არქიმანდრიტი არკადი (დემჩენკო) დასახელდა გოსტომელის ეპისკოპოსად, კიევის მიტროპოლიის ვიკარად.
ხელდასმის ცერემონიას ასევე ესწრებოდნენ ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტი პავლე, კიევ-პეჩორის ლავრის ვიცე-მეუფე, ჩერნივცის და ბუკოვინას მიტროპოლიტი მელეტი, უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის განყოფილების თავმჯდომარე, ბორისპოლისა და ბროვარიის მიტროპოლიტი ანტონი, ნეჟინისა და პრილუცკის კლიმენტი, იაგოტინის მთავარეპისკოპოსი სერაფიმე, ხოტინის მთავარეპისკოპოსი ვენიამინი, ბარიშევის მთავარეპისკოპოსი ვიქტორი, ბელოგოროდის მთავარეპისკოპოსი სილვესტერი, პერეიასლავ-ხმელნიცკის ეპისკოპოსი დიონისე, ირპენის ეპისკოპოსი ლავრი, ბოროდიანის ეპისკოპოსი მარკი, გერცაევის ეპისკოპოსი სილვანი.
შეგახსენებთ, რომ ახალი ეპისკოპოსების კურთხევის შესახებ გადაწყვეტილება მიიღეს უმე-ის სინოდის სხდომაზე, რომელიც შედგა 2022 წლის 20 დეკემბერს.