უმე: მეუ-ს "მსახურება" კიევ-პეჩერის ლავრაში უკრაინის სირცხვილია
ადგილობრივ ეკლესიებს გააკვირვებს ჩვენს ქვეყანაში სინდისის თავისუფლებისა და აღმსარებლობის უფლების მდგომარეობა.
უმე-ის პრესსამსახური გამოეხმაურა მეუ-ს შეტყობინებას, რომ ეპიფანე საშობაო „წირვას“ კიევ-პეჩერის ლავრაში მიძინების ტაძარში ჩაატარებს. ამის შესახებ გამოცემა Klimenko-time იტყობინება.
„ეს ღონისძიება უკრაინისთვის დიდი სირცხვილი იქნება. მეუ-ს მომხრეების მიერ ჩვენი ეკლესიების ჩამორთმევის სხვა შემთხვევებისგან განსხვავებით, ამ შემთხვევაში, ეს დარბევა ხდება უშუალოდ ხელისუფლების უმაღლესი წარმომადგენლების ბრძანებით. საზღვარგარეთ არსებული ადგილობრივი ეკლესიები, რბილად რომ ვთქვათ, გაოცებულნი იქნებიან ჩვენს ქვეყანაში სინდისის თავისუფლების უფლებით რელიგიურ აღმსარებლობაზე “, - ნათქვამია უმე-ის პრესსამსახურში.
როგორც მჟკ იტყობინება, 4 იანვარს, მეუ-ს პრესსამსახურის განცხადება გამოჩნდა, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანი დუმენკო აპირებს საშობაო "წირვის" ჩატარებას კიევ-პეჩორის ლავრის წმინდა მიძინების ეკლესიაში. კიევ-პეჩორის ლავრის ვიცე-მეუფემ, მიტროპოლიტმა პაველმა განაცხადა, რომ ახალი წლიდან უმე-ის მორწმუნეები ვერ შეძლებენ ლოცვას ზემო ლავრის ეკლესიებში.