ჩვენ ეშმაკებს ვებრძვით: ზელენსკის საშობაო მილოცვა
6 იანვარს ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინელებს წმინდა საღამო და შობა მიულოცა. ვიდეო მილოცვა "უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის" YouTube არხზე გამოქვეყნდა.
პრეზიდენტმა თქვა, რომ ჩვენი ქვეყანა და ერი დღეს ისე გაერთიანდა, როგორც არასდროს.
მან ასევე მიმართა უკრაინელ ოჯახებს, რომლებიც დღეს ერთად იკრიბებიან ერთ სუფრაზე, რათა შეხვდნენ წმინდა საღამოს და პირველ ვარსკვლავს, რომელიც გვაუწყებს ქრისტეს შობას.
„ეს არის ოჯახის ჰარმონიისა და ერთიანობის დღესასწაული. და ჩვენ ყველანი ერთად ვართ დიდი უკრაინული ოჯახი. და სადაც არ უნდა ვიყოთ ახლა - სახლში, სამსახურში, სანგრებში, გზაზე, უკრაინაში თუ საზღვარგარეთ - ჩვენი ოჯახი გაერთიანებულია ისე, როგორც არასდროს. მათ გამბედაობაში, დაუმარცხებლობაში, ურთიერთპატივისცემასა და ურთიერთდახმარებაში. ერთიანი გამარჯვების რწმენით. ჩვენ მაინც ვაახლოებთ მას ყოველდღე“, - განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა იცავს თავის მიწას, კულტურას, ტრადიციებსა და რწმენას, როგორც ამას აკეთებდნენ ოდესღაც კაზაკები და დღეს მათი შთამომავლები. მან გაიხსენა, რომ ჩვენს წინაპრებს სჯეროდათ, რომ შობის საღამოს მიცვალებულთა სულები ზეციდან ჩამოდიან დედამიწაზე დარჩენილთა სანახავად.
„დღეს ჩვენი წინაპრების სულები ყოველდღიურად გვეხმარებიან ჩვენს მიწაზე მოსულთა დამარცხებაში. ჩვენ ვცხოვრობთ განსაკუთრებულ დროში და დღეს ყველა დღესასწაული განსაკუთრებულია. დღესასწაულზე არ შეიძლება მუქი და ძველი სამოსის ჩაცმა, რათა სახლში უბედურება არ შემოვიდეს. მაგრამ 24 თებერვალს ჩვენს სახლში უბედურება შემოვიდა. ასე რომ, მას შემდეგ ჩვენ არ ვყოფილვართ თეთრ ტანსაცმელში და ვიბრძვით შავი ძალების წინააღმდეგ“, - დასძინა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
მან გაიხსენა, რომ ამ დღეს სტუმრებს განსაკუთრებული პატივისცემით უნდა მოეპყროთ, თუმცა ეს ოკუპანტებს არ ეხება. შობას სახლიდან ნაგვის გატანა და დასუფთავება არ შეიძლება, მაგრამ უკრაინა ზედიზედ 300 დღეა ეშმაკებს ებრძვის და თავისი მიწიდან „ნაგავს ეზიდება“. კერვაც და ქსოვაც აკრძალულია, მაგრამ უკრაინელები სამხედროებისთვის შენიღბვის ბადეებს ქსოვენ და ჯავშანს კერავენ. იმ დღეს უკრაინელების წინაპრები სანადიროდ არ წასულან, მაგრამ ახლანდელი თაობა იბრძვის იმისთვის, რომ მტაცებლის ხახაში არ აღმოჩნდეს და მხეცი დაამარცხოს.
„ჩვენს წინაპრებს სჯეროდათ, რომ შობას ზეცა იხსნება. და თუ ამ მომენტში უმაღლეს ძალებს სთხოვთ თქვენი ოცნება აუცილებლად ახდება. დღეს ჩვენ ყველას გვაქვს ერთი ოცნება. დაე, ჰარმონია მოვიდეს ყველა ოჯახში, კეთილდღეობა ყველა სახლში, გამარჯვება უკრაინულ მიწაზე და მასთან ერთად ათასწლიანი მშვიდობა და კეთილდღეობა“, - ისურვა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის 24 დეკემბერს პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკვე მიულოცა უკრაინელებს შობა. ერისადმი მიმართვაში უკრაინის ლიდერმა თქვა, რომ უკრაინელები შექმნიან საკუთარ საშობაო სასწაულს.