დუმენკო: მიტ. ვოლოდიმერი (საბოდანი) ხარობს ლავრაში მეუ-ს მსახურებით
მეუ-ს ხელმძღვანელმა თქვა, რომ მიტროპოლიტი ვოლოდიმერი ოცნებობდა გაერთიანებაზე უმე-(კ)-სა და უამე-ს ჯგუფებთან.
2022 წლის 7 იანვარს, კიევ-პეჩერის ლავრას მიძინების ტაძარში „ღვთისმსახურების“ შემდეგ, სერგეი დუმენკომ წაიკითხა სიტყვა ფურცლიდან, კერძოდ, მან განაცხადა, რომ უმე-ის გარდაცვლილი მიტროპოლიტი ვლადიმერი (საბოდანი), ახლა ხარობს მეუ-ს შემოსვლით სალოცავში. მსახურებას ტრანსლირებდა «Суспільне».
”ჩვენ გვჯერა და ვგრძნობთ, რომ ახლა მღვიმეების პატივცემული მამები, ღვთისმოსაობის მნათობთა ანტონისა და თეოდოსის მეთაურობით, ჩვენთან ერთად ლოცულობენ”, - თქვა დუმენკომ. ასევე ახსენა პრინცების ვლადიმირისა და იაროსლავის, წმინდანები ილარიონისა და პეტრე მოგილას სახელები, მან უფრო დეტალურად ისაუბრა უმე-ის გარდაცვლილი წინამძღვრის, მიტროპოლიტ ვლადიმერის (საბოდანის) პიროვნებაზე.
„დარწმუნებული ვარ, რომ მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ვოლოდიმერი, რომელმაც დაგმო ჩრდილოეთიდან დაწესებული პოლიტიკური მართლმადიდებლობა, ხარობს სულითა და კურთხეული ხსოვნით და იმ დროს გადადგა რეალური ნაბიჯები მართლმადიდებლური შერიგებისა და ეკლესიის განხეთქილების დასაძლევად. ავადმყოფობამ და ბოროტმოქმედთა მზაკვრულმა ქმედებებმა არ მისცა მას მრავალი კარგი საქმე დაესრულებინა. მაგრამ ახლა მტკიცდება უკრაინის ეკლესიის სულიერი ერთიანობა, რაზეც ის მაშინ ფიქრობდა“, - განაცხადა სერგეი პეტროვიჩმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტმა ვლადიმერმა არ დაუშვა განხეთქილების ცოდვის გაცნობიერების და მისი მონანიების გარეშე სქიზმატიკოსებთან „გაერთიანების“ შესაძლებლობა.