ტკაჩენკო: ქვედა ლავრის საკითხი თებერვლის დასაწყისში გადაწყდება
2023 წლის 7 იანვარს კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განუცხადა espreso.tv-ს, რომ ქვედა ლავრის უწყებათაშორისი კომისია გადაწყვეტილებას თებერვლის დასაწყისში მიიღებს.
მისი თქმით, უწყებათაშორისი კომისია, რომლის საფუძველზეც უმე-მ დაკარგა კონტროლი კიევ-პეჩერის ლავრის ზედა ნაწილზე, სწავლობს ქვემო ლავრაში არსებულ მდგომარეობას.
„ამ კითხვებზე პასუხს უწყებათაშორისი კომისია გასცემს, რამდენად სწორად იქნა გამოყენებული კანონის მიხედვით ასეთი ქონება. ის ძალაში უნდა იყოს ორი თვის განმავლობაში.თუ არ ვცდები, მისი მოქმედება თებერვლის დასაწყისში უნდა დასრულდეს. კომისია იმუშავებს ქვედა ლავრაშიც“, - განაცხადა მინისტრმა.
გარდა ამისა, ოფიციალური პირის თქმით, კულტურის სამინისტროს ცალკეული კომისია რელიგიური ორგანიზაციების მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სხვა ობიექტების გამოყენების საკითხს შეისწავლის.
„და ვფიქრობ, რომ ჩვენი მინისტრთა კომისია განიხილავს სხვა ობიექტებსაც, რომლებიც რელიგიური ორგანიზაციების სარგებლობაშია. პოჩაევის ლავრაც, ალბათ“, - დასძინა ტკაჩენკომ.
როგორც მან განმარტა, ასეთი ობიექტებით უფასო სარგებლობა დროებითია.
„კანონის თანახმად, იჯარა (კიევ-პეჩერსკის ლავრის, - რედ.) ახლა დაუშვებელია, აქ სარგებლობა უფასოდ ხდებოდა. თუ ვსაუბრობთ უფასო გამოყენებაზე, ის, პირველ რიგში, დროებით არის გათვალისწინებული. რაც შეეხება შემდგომ გადაწყვეტილებებს: გვჭირდება უწყებათაშორისი კომისიის დასკვნები, რომელიც შეიქმნა რელიგიური ორგანიზაციების მიერ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული ობიექტების გამოყენების ბუნებისა და წესის შესწავლის მიზნით. და ამის შემდეგ მიიღება კონსოლიდირებული, თანმიმდევრული გადაწყვეტილებები“, - აღნიშნა ტკაჩენკომ.