მიტროპოლიტი კლიმენტი: ლავრა აპოკალიფსამდე შეურაცხყოფილი იქნება
ნეჟინისა და პრილუცკის მიტროპოლიტი კლიმენტი(ვეჩერია). ფოტო: facebook.com/pravoslavie ნეჟინისა და პრილუცკის მიტროპოლიტი კლიმენტი(ვეჩერია). ფოტო: facebook.com/pravoslavie
უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გაკვირვებულია, რომ ხელისუფლების წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ისინი გადაწყვეტენ კიევ-პეჩერის ლავრის ბედს.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა (ვეჩერია) თქვა, რომ გაკვირვებული იყო ხელისუფლებაში მყოფი ადამიანების სიტყვებით, რომ მათ შეუძლიათ გადაწყვიტონ კიევ-პეჩერის ლავრის ბედი. ამის შესახებ მან გამოცემა Strana-სთვის მიცემულ კომენტარში ისაუბრა.
„მიკვირს, როგორ თამამად აცხადებენ ხელისუფლებაში მყოფნი, რომ ისინი გადაწყვეტენ ლავრის ბედს. ბოლოს და ბოლოს, დედამიწაზე არცერთმა ადამიანმა არ იცის მისი პირადი ბედის შესახებ, თუნდაც ხვალ რა მოხდება. ლავრის შესახებ ბევრმა უხუცესმა იწინასწარმეტყველა, რომ სამყაროს აღსასრულამდე და აპოკალიფსამდე მისი სალოცავები შეურაცხყოფილი იქნებოდა. მორწმუნეებმა კარგად იციან წმინდა ხალხის ეს წინასწარმეტყველება“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა კლიმენტმა.
მიტროპოლიტმა კლიმენტმა კომენტარი გააკეთა რადას ჰუმანიტარული პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის, ნიკიტა პოტურაევის განცხადებაზე, რომ კიევ-პეჩერის ლავრა შეიძლება მთლიანად ჩამოერთვას უმე-ს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ განაცხადა, რომ თებერვლის დასაწყისში იქნება მიღებული გადაწყვეტილება უწყებათაშორისი კომისიის მიერ ქვედა ლავრასთან დაკავშირებით.