ნიქოზიაში კვიპროსის ეკლესიის ახალი მეთაურის ინტრონიზაცია შედგა
კვიპროსში ახალი წინამძღვრის ინტრონიზაცია შედგა. ფოტო: Ромфея კვიპროსში ახალი წინამძღვრის ინტრონიზაცია შედგა. ფოტო: Ромфея
აღსაყდრებაში მონაწილეობდა ყოფილი მიტროპოლიტი სიმეონი (შოსტატსკი).
რომფეას ცნობით, 2022 წლის 8 იანვარს, კვიპროსის ახალი მთავარეპისკოპოსის, გიორგის აღსაყდრების ცერემონია გაიმართა ნიქოზიაში, მოციქულ ბარნაბას ტაძარში.
აღსაყდრებას ესწრებოდნენ ბერძნული ეკლესიის წინამძღვარი იერონიმე, ფანარიონის წარმომადგენლები, კვიპროსის ეკლესიის იერარქები და სასულიერო პირები, სხვა ადგილობრივი ეკლესიების წარმომადგენლები, კათოლიკური ეკლესიის დელეგაცია, ასევე მეუ-ს წარმომადგენელი სიმეონი (შოსტატსკი).
ესწრებოდნენ კვიპროსის რესპუბლიკის პრეზიდენტი ნიკოს ანასტასიადისი, წარმომადგენელთა პალატის თავმჯდომარე ანნიტა დიმიტრიუ, მინისტრები, სახელმწიფო მოღვაწეები, ლიდერები და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წარმომადგენელმა, თიატირის მთავარეპისკოპოსმა წაიკითხა პატრიარქ ბართლომეოს მესიჯი, სადაც მოუწოდა კვიპროსის ახალ მთავარეპისკოპოსს, განაგრძოს გარდაცვლილი წინამძღვარი ქრიზოსტომისის მოღვაწეობა.
„თქვენ აგირჩიეს მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე ისტორიული ეკლესიის წინამძღვრად, რომლისთვისაც კონსტანტინოპოლის ეკლესია სიყვარულით იბრძოდა, იცავდა და ყოველთვის მხარს უჭერდა“, - ნათქვამია პატრიარქ ბართოლომეოს განცხადებაში.
მან მოუწოდა მთავარეპისკოპოს გიორგის, „დაივიწყოს საკუთარი თავი, ეკლესიას ამ საუკუნეში სარწმუნოების დასაცავად საერთო ბრძოლაში, რადგან ის შერყეულია არა იმდენად სხვადასხვა დოგმატური რწმენის გამო, არამედ ერის „ახალი სწავლების“ და ეთნოფილეტიზმის ერესის ახალი ეკლესიოლოგიის გამო“.
თავად კვიპროსის მთავარეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ "დღეს, როდესაც ჩვენ უფრო მეტად ვართ საფრთხეში თურქული ბულიმიისგან, რომელიც არ მალავს თავის მისწრაფებებს მთელი კვიპროსის დაპყრობისა და თურქიზაციისკენ, ეკლესია ვერ დარჩება უბრალო დამკვირვებლად".