პო-ის ხელმძღვანელის მრჩეველი: უკრაინაში ორი ეკლესია აღარ იქნება
უკრაინის პრეზიდენტის ოფისის უფროსის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა, უპასუხა ჟურნალისტ ვასილი გოლოვანოვის შეკითხვას უკრაინაში უმე-ის ბედთან დაკავშირებით, თქვა, რომ ხელისუფლება ასრულებს ორეკლესიურობის ეპოქას.
„ჩვენ უნდა ვისწავლოთ როგორ დავხუროთ კარები. 1991 წელს ჩვენ არ დავხურეთ კარები რუსეთის ფედერაციისთვის და მივიღეთ ის, რაც დღეს ხდება. უკრაინაში ორი იდენტური ეკლესია არ შეიძლება იყოს, მით უმეტეს, რომ ერთ-ერთს აქვს ურთიერთობა აგრესორ ქვეყანასთან. ვფიქრობ, რომ ყველაფერი ასე იქნება: ჩვენ დავასრულებთ ორეკლესიურობის ეპოქას, არ გვექნება ორი ეკლესია, მაგრამ იქნება ერთი ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესია, კიევ-პეჩერის ლავრა უკრაინული იქნება სრული მასშტაბით სრული ამ სიტყვის მნიშვნელობით, - ამბობს პოდოლიაკი.
პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრჩეველი ასევე თვლის, რომ უმე აუცილებლად უნდა ეწოდოს რმე, რათა ადამიანებმა, რომლებიც აგრძელებენ იქ სიარულს, იცოდნენ, რომ ამ გზით ისინი მხარს უჭერენ აგრესორი ქვეყნის არმიას.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პოდოლიაკმა საკუთარ თავს უფლება მისცა უმე-ის მიტროპოლიტებისთვის FSB-ის აგენტები ეწოდა.