27 წელი დავდიოდი უმე კს-ში, მაგრამ თვალები ამიხილეს, - მრევლი რივნედან
რივნის მკვიდრმა გამოაქვეყნა მიმართვა პრეზიდენტისადმი, სადაც მოითხოვდა შეწყვიტონ სისასტიკე უმე-ის ეკლესიების ჩამორთმევით და მღვდლების შეურაცხყოფით.
უკრაინის პრეზიდენტმა უნდა დაიცვას უმე-ის 6 მილიონი მორწმუნე სასტიკი რელიგიური ტერორისგან, თქვა ვალენტინამ, რივნის ეპარქიის მრევლმა, ვოლოდიმირ ზელენსკის მიმართვაში.
მისი თქმით, მეოთხედი საუკუნის განმავლობაში იგი ლოცულობდა კიევის საპატრიარქოს უმე-ს ეკლესიებში, მაგრამ როგორც კი უმე დაექვემდებარა რეპრესიებს, იგი დადგა კანონიკური მართლმადიდებლობის დასაცავად.
„სად არის ჩვენი კონსტიტუცია და ვინ დაგვიცავს? სად არის რელიგიის თავისუფლება ჩვენს მშობლიურ ქვეყანაში? რატომ დევნიან მხოლოდ ჩვენს ეკლესიას? რატომ გვდევნით? იმის გამო, რომ ჩვენ ვლოცულობთ ძველ სლავურ ენაზე? ”, - გადმოსცემს ქალბატონის სიტყვებს «Перший козацький».
ვალენტინამ აღნიშნა, რომ საომარი მოქმედებების დასაწყისშიც კი, უმე-მ დაგმო ომი და უარი თქვა რუსეთთან ყოველგვარ კავშირზე. ამავდროულად, მას არ ესმის, რატომ შეუძლიათ „ნიღბიან ადამიანებს“ თვითნებურად შეაღწიონ კელიებში, გადაიღონ ბერები და შემდეგ ლაფში ამოსვარონ ისინი:
„ათასობით ჩვენი მრევლი ფრონტის ხაზზეა, იბრძვის და კვდება უკრაინისთვის. ახლა მათ არ იციან, რისთვის იბრძვიან, როცა ხელისუფლება თავისუფლებას და რწმენას ართმევს. ჩვენ ვლოცულობთ უკრაინისთვის, მისი ხელისუფლებისთვის, ჯარისკაცებისთვის, განურჩევლად მათი რელიგიისა“.
ქალბატონმა უკრაინის სპეცსამსახურებს ურჩია შეამოწმონ მეუ-ს ტაძრებში "სამშობლოს მოღალატეები", რადგან იქ შეიძლება ბევრად მეტი იყოს ვიდრე უმე-ში.
„წმინდა უკრაინულ ენაზე ლოცულობენ და შემდეგ დანას ზურგში გიყრიან, დაფიქრდით, -ამბობს მრევლი. - მე ყოველთვის ვოცნებობდი ჩვენი ეკლესიების გაერთიანებაზე, მაგრამ ახლა ვხედავ, რომ შეუძლებელია შეუთავსებელის გაერთიანება.”
როგორც მჟკ ადრე გვატყობინებდა, უმე-ის მრეველმა ანამ მიმართა უკრაინის პრეზიდენტს მართლმადიდებლობის წინააღმდეგ დაუნდობელი რეპრესიების შეწყვეტის მოთხოვნით.