პოროშენკო უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების შესახებ: მივესალმები სბუ-ს ასეთ ქმედებებს
უკრაინის ექსპრეზიდენტმა მადლობა გადაუხადა უშიშროების ძალებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეკლესიების ჩამორთმევაში გაწეული დახმარებისთვის.
უკრაინის მეხუთე პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ დადებითად შეაფასა სპეცსამსახურების დახმარება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძრების მეუ-სთვის იძულებით გადაცემაში.
”ჩვენ მივესალმებით სბუ-ს ქმედებებს, რომელიც საბოლოოდ, ხელმძღვანელობის ცვლილებიდან სამი წლის შემდეგ , აღარ უშლის ხელს სამრევლოების მეუ-ში გადასვლას და ზოგჯერ პასუხისგებაში აძლევს კოლაბორატორებსა და მეხუთე კოლონას,” - თქვა მან რივნეში წმინდა შუამავლობის ტაძარში ვიზიტის დროს.
ექსპრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ სწორედ მან დაიწყო მიმდინარე პროცესები, როდესაც 2019 წელს მოაწერა ხელი კანონს „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“. ახლა კი გამიხარდა მეუ-ს მრევლის შესვლა კიევ-პეჩერის ლავრაში.
„წინამძღვარ ეპიფანეს (სერგეი დუმენკო - რედ.) პირველი საშობაო წირვა გაიმართა კიევ-პეჩერის ლავრაში“, - ციტირებს პოლიტიკოსის ნათქვამს მისი პრესსამსახური. – 19 იანვარს ნათლისღების დღესასწაულზე ლავრაში ბოლოს და ბოლოს მეორე წირვა უკრაინულ ენაზე შესრულდება. ეს ყველაფერი მამოძრავებელი ცვლილებებია. მაგრამ ეს მხოლოდ დასაწყისია."
როგორც მჟკ იტყობინება, პეტრო პოროშენკომ შესთავაზა უმე-სა და მეუ-ს გაერთიანდნენ, მაგრამ რიგი პირობებით.