წინამძღვარი: ისინი აწარმოებენ ომს უმე-ის წინააღმდეგ, რათა დაასუსტონ უკრაინა
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ 2023 წლის 15 იანვარს საღმრთო ლიტურგიაზე ქადაგებისას ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გარე ომთან ერთად ქვეყანაში შინაგანი, რელიგიურიც იფეთქებს. ამის შესახებ საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
მიტროპოლიტის თქმით, ეს სახელმწიფოს შეასუსტებს და ადამიანებს დაუცველს გახდის.
„სამეფო, რომელიც ორად გაიყო, ვერ იარსებებს - ეს ღვთის სიტყვებია. თუ ვინმეს რაღაც არ მოსწონს, ეს არ არის იმის მიზეზი, რომ ქვეყნის შიგნით ვიბრძოლოთ ერთმანეთის წინააღმდეგ“, - განაცხადა მან.
მისმა უნეტარესმა აღნიშნა, რომ ყველა ადამიანისთვის ჩვეულებრივია შეცდომის დაშვება, მაგრამ ეკლესიაში არის სინანულისა და მიტევების შესაძლებლობა და სწორედ ეს განასხვავებს მას საერო ორგანიზაციებისა და პოლიტიკური პარტიებისგან.
„როცა ადამიანი სცოდავს და ეუბნება ღმერთს: „ღმერთო, მაპატიე, შევცოდე“, მაშინ ღმერთი იღებს ადამიანს მონანიებით და ჩვენ ვპატიობთ ადამიანს. სხვა დაწესებულებებში ასეთი პატიება არ არსებობს: თუ შესცოდავთ, იღებთ ციხეს, დეპორტაციას, სამსახურიდან გარიცხვას, ჯარიმებს და ა.შ. ეკლესიას კი პატიება შეუძლია. ჩვენგან ხშირად ითხოვენ, თუ ვინმემ შესცოდა, ჯვარს ვაცვათ. ჩვენ არ შეგვიძლია ამის გაკეთება. ჩვენს მრჩეველებს რომ მოვუსმინოთ, მაშინ თავი უნდა მოვიკლათ“, - დასძინა უმე-ის წინამძღვარმა.
მისმა უნეტარესმა ასევე აღნიშნა, რომ ჩვენ ვცხოვრობთ დედამიწაზე მანამ, სანამ ვიცით და შეგვიძლია ვაპატიოთ ერთმანეთს და ქრისტე ამის საუკეთესო მაგალითია მორწმუნეებისთვის.
„უფალი მოვიდა დედამიწაზე, ჩვენი ცოდვები საკუთარი ჯვარცმით მოინანია. ეს არის შესანიშნავი მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა აპატიონ ადამიანებმა ერთმანეთს. როცა უფალი ჯვარს აცვეს, მაშინ დღევანდელი საზომით უნდა დაეწყევლა, უმძიმესი სიტყვები ეთქვა და უფალი ევედრებოდა მამაზეციერს: „უფალო, მიუტევე მათ, რადგან არ იციან, რას სჩადიან. " ეს არის მორწმუნის დამოკიდებულება მათ მიმართ, ვინც დღეს მოწინააღმდეგეა, ღმერთის წინააღმდეგ ვინც მიდის. აუცილებელია ვილოცოთ, რომ უფალმა გონება გაუნათოს, რომ გამოსწორდეს ადამიანი და დაიწყოს ჭეშმარიტების კეთება“, - თქვა მისმა უნეტარესმა.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მისმა უნეტარესმა მიმართა რუსეთის ხელისუფლებას უკრაინელების მკვლელობის შეწყვეტის თხოვნით.