პოროშენკოს არხმა უმე-ის შესახებ მასალაში კანონი დაარღვია, - მედია
მე-5 არხის ეთერში, რომელიც პეტრო პოროშენკოს ეკუთვნის, გავიდა სიუჟეტი უმე-ს საზოგადოების უსაფუძვლო ბრალდებებით რუსული არმიისთვის საკვების შესყიდვაში. ტელეარხმა ამ ვიდეოს გამოქვეყნებით ერთდროულად დაარღვია უკრაინის კანონმდებლობის რამდენიმე მუხლი, ასევე ჟურნალისტური ეთიკის კოდექსი. ასეთი დასკვნები გააკეთეს ჟურნალისტური ინიციატივა „მედიაჩეკის“ მონაწილეებმა, ამის შესახებ რეპორტაჟი ვებგვერდმა „მედია დეტექტორმა“ გაავრცელა.
საუბარია ვიდეოზე, სადაც უცნობი პირი, უხამსი სიტყვების გამოყენებით, ამტკიცებს, რომ რუსეთის არმიისთვის მომზადებული საკვები, სავარაუდოდ, კოლომიისკის რაიონის უმე-ის ერთ-ერთ ტაძარში იპოვეს. შემდეგ ის მოუწოდებს თავდასხმას ეკლესიებზე და უმე-ის მორწმუნეებზე. ვიდეო გამოქვეყნდა 2022 წლის 5 მარტს და მის წინააღმდეგ საჩივარი შეიტანა «МедиаЧек» ჟურნალისტებმა 2022 წლის 8 მარტს, ანგარიში გამოაქვეყნა საიტმა «Детектор медиа».
ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ სიუჟეტი სოფელ ცენიავას ღვთისმშობლის ხატის „ვსეცარიცას“ სახელობის ტაძარს ეხება. ანგარიშში ასევე ჩამოთვლილია ნორმები, რომლებიც დაარღვიეს პოროშენკოს არხის ჟურნალისტებმა. კერძოდ, ვიდეოს შესავალში არხის წამყვანი მხოლოდ იმ განცხადებით შემოიფარგლა, რომ „დამცველებმა ეკლესიაში ოკუპანტებისთვის მომზადებული საკვები აღმოაჩინეს“. ამასთან, არც ვიდეოს განხილვას არ მოჰყოლია რაიმე მტკიცებულება და ასევე არ გავრცელებულა ვინ იყო ვიდეოს ავტორი, სად და როდის გამოქვეყნდა, რომელ ტაძარზე იყო საუბარი. როგორც MediaChek-ის დასკვნებშია ხაზგასმული, „არ არსებობს ნიშნები იმისა, რომ ჟურნალისტები ცდილობდნენ კომენტარების მოსმენას ტაძრის/მონასტრის წინამძღვრის ან მისი ხელმძღვანელობისგან, ისევე როგორც სამართალდამცავი ორგანოებისგან“.
მეხუთე არხმა ასევე დაარღვია კანონი „ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის შესახებ“ და უკრაინის ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი. კერძოდ: კანონის მე-6, 28, 59 და 60-ე მუხლები, რომლებიც ტელერადიო ორგანიზაციებს ავალდებულებენ გაავრცელონ მხოლოდ ობიექტური და სანდო ინფორმაცია, „აღკვეთონ იმ ინფორმაციის გავრცელება, რომელიც ლახავს მოქალაქეთა უფლებებსა და ლეგიტიმურ ინტერესებს, ამცირებს მათ ღირსებას“. კრძალავს რელიგიური სიძულვილისა და სიძულვილის გაღვივებას, ასევე უხეში სიტყვებისა და გამონათქვამების გამოყენებას. იგი ასევე აღნიშნავს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173 მუხლს, რომელიც ითვალისწინებს პასუხისმგებლობას „წვრილმანი ხულიგნობისთვის, ანუ საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში უცენზურო სიტყვებისთვის“.
MediaChek-მა თავისი დასკვნები წარუდგინა უკრაინის ეროვნულ საბჭოს ტელევიზიისა და რადიომაუწყებლობის შესახებ.
როგორც მჟკ იტყობინება, მედიაში სრულმასშტაბიანი კამპანია ტარდება კანონიკური ეკლესიის შეურაცხყოფის მიზნით. 2022 წლის მარტში პოლიციამ დააფიქსირა მედიის მიერ გავრცელებული ყალბი ინფორმაცია რივნეს რეგიონში უმე-ის ტაძრებში იარაღის აღმოჩენის შესახებ.