მიტ. მელეტი სასამართლოში აპროტესტებს მოქალაქეობის ჩამორთმევის ბრძანებულებას
უმე-ს საგარეო საეკლესიო კავშირების დეპარტამენტის უფროსი, ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეტი(ეგორენკო). ფოტო: mitropolia.md უმე-ს საგარეო საეკლესიო კავშირების დეპარტამენტის უფროსი, ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეტი(ეგორენკო). ფოტო: mitropolia.md
უზენაესმა სასამართლომ დაიწყო საქმის წარმოება ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეტის  განცხადებაზე, რათა შეჩერდეს პრეზიდენტის ბრძანებულება უმე-ის რიგი იერარქებისთვის მოქალაქეობის ჩამორთმევის შესახებ.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის დეპარტამენტის თავმჯდომარე, ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტი მელეტი (იეგორენკო) უზენაეს სასამართლოში აპროტესტებს პრეზიდენტის ბრძანებულებას, რომლითაც ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მას და უმე-ის 12 სხვა წარმომადგენელს უკრაინის მოქალაქეობა ჩამოართვა. ეპისკოპოსი შესაბამის სარჩელს ამზადებს და სარჩელის უზრუნველყოფის მოთხოვნით უკვე მიმართა ადმინისტრაციულ საკასაციო სასამართლოს, რომლითაც ბრძანების შეწყვეტას ითხოვდა, იუწყება უკრაინის სასამართლო ხელისუფლების პორტალი.
საქმე ზპ/990/1/23 „უკრაინის პრეზიდენტის 2022 წლის 28 დეკემბრის No898/2022 ბრძანებულების შეჩერების შესახებ“ სასამართლომ 17 იანვარს დაარეგისტრირა. საქმეში ბრალდებული - პრეზიდენტი ზელენსკი.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 28 დეკემბერს, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა  ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტ მელეტის, სვიატოგორსკის ლავრის მიტროპოლიტ არსენს, ტულჩინსკის და ბრატსლავპროპოლის - ირინეს მიტროპოლიტ იონათანს, ტულჩინსკისა და ბრატსლავპოლის - ირინეის და უმე-ს სხვა მიტროპოლიტების მოქალაქეობის ჩამორთმევის განკარგულებას. ეს დოკუმენტი პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებგვერდზე ჯერ არ გამოქვეყნებულა.
მანამდე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილმა მოადგილემ და პროტოდიაკონმა ვადიმ ნოვინსკიმ უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრა პრეზიდენტის ბრძანებულება, რომლითაც მას და უმე-ის ცხრა იერარქს პირადი სანქციები დაუწესდა.