კიევში უბკე-ს, ფანარიონის, რკე-ს და მეუ-ის ეკუმენური „ერთობის ლოცვა“ გაიმართა
2023 წლის 20 იანვარს კიევის ქრისტეს აღდგომის საკათედრო ტაძარში (უბკე) გაიმართა ეკუმენური „ერთობის ლოცვა“, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს უბკე-ს, ფანარიონის, რკე-სა და მეუ–ს წარმომადგენლებმა, იტყობინება უბკე-ს საინფორმაციო სამსახური.
„ერთობის ლოცვა“ ორგანიზებული იყო უბკე-ს რელიგიათა და რელიგიათაშორისი ურთიერთობის კომისიის მიერ.
ეკუმენურ ლოცვას უძღვებოდა უბკე-ის ხელმძღვანელი სვიატოსლავ შევჩუკი. მას ასევე ესწრებოდნენ უკრაინის სამოციქულო ნუნცია ვისვალდას კულბოკასი (რკე), ფანარიონის ეგზარქოსი კიევში მიხაილ ანიშჩენკო, მეუ-ს და პროტესტანტების წარმომადგენლები. ღვთისმსახურების დროს გამოცხადდა პეტიციები „ჩვენი ხალხის ერთიანობის გულწრფელი სურვილის შესახებ“.
სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ „იერარქიული ლოცვა გამოხატავს ღვთის ღრმა სურვილს მოწაფეებს შორის ერთიანობისა“.
ფანარიონის ეგზარქოსმა განაცხადა, რომ „ყველა ქრისტიანული იურისდიქცია ცდილობს ამ სასურველი დაახლოებას შესაძლო საშუალებებით“. მისი თქმით, „თქვენ უნდა დაამოწმოთ თქვენი ერთიანობის სურვილი. ზუსტად იმ ერთიანობისთვის, რისთვისაც ლოცულობდა უფალი იესო ქრისტე“.
ლოცვა დასრულდა უკრაინის ლოცვით "დიდო ღმერთო, ერთო".
როგორც მჟკ-მ ადრე გვაუწყა, უბკე-ის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ უკრაინაში იარსებებს კათოლიკეებისა და მართლმადიდებლების ერთი ეკლესია.