10 000-ზე მეტმა ადამიანმა უკვე მოაწერა ხელი პეტიციას უმე-ის მხარდასაჭერად
10 000-ზე მეტმა უკრაინელმა ხელი მოაწერა პეტიციას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მხარდასაჭერად, 15 000-ზე ნაკლები ხელმოწერა დარჩა შესაგროვებლად.
უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის ვებსაიტზე გამოქვეყნებულმა პეტიციამ "არ აკრძალოთ უმე" 10 დღეში შეაგროვა საჭირო ხელმოწერების თითქმის ნახევარი (41,5% - რედ).
პეტიციის ავტორი იულია კომინკო ითხოვს, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ არ აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია მისი ზოგიერთი წარმომადგენლის მიერ ჩადენილი ცალკეული დანაშაულების გამო.
მისი თქმით, კრიმინალთა ბრალის მთელ ეკლესიაზე გადატანის სურვილი მხოლოდ საზოგადოების დემორალიზაციას იწვევს და შეიძლება ემსახურებოდეს რუსეთის ფედერაციის ფარულ ინტერესებს ომის პირობებში უკრაინელების გაყოფასთან დაკავშირებით.
ხელმოწერების შეგროვების დასრულებამდე დარჩენილია 79 დღე. დოკუმენტზე ხელმოწერისთვის, თქვენ უნდა დარეგისტრირდეთ ვებგვერდზე უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის პეტიციებით.
როგორც მჟკ იტყობინება, გაერომ გამოთქვა შეშფოთება კანონპროექტებთან დაკავშირებით, რომლებიც შეიძლება ძირს უთხრის უკრაინაში რელიგიისა და რწმენის თავისუფლებას.
მჟკ ასევე წერდა, რომ რადაში შევიდა კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობას, რომლებიც კონტროლდებიან რუსეთის ტერიტორიიდან.