24 January 2023 13:13
პოჩაევის ლავრა, როგორც მართლმადიდებლობის დასაყრდენი ვოლინში, უნდა იყოს მეუ-ს ხელში. ამის შესახებ ეპიფანი დუმენკომ Suspilne არხზე მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
”ჩვენ ყოველთვის ვსაუბრობთ ორ ლავრაზე. პროცესი კიევში დაიწყო, ეტაპობრივად, ახლა კიევ-პეჩერის ლავრაში მოვიკიდებთ ფეხს და დავაყენებთ პოჩაევის საკითხს“, - ამბობს დუმენკო.
მეუ-ს ხელმძღვანელი დარწმუნებულია, რომ რადგან კიევ-პეჩერის და პოჩაევის ლავრა უკრაინელი ხალხის საკუთრებაა, უმე არ შეუძლია მათზე "ბატონობა".
„სალოცავი უკრაინელ ხალხს უნდა ეკუთვნოდეს, იქ უნდა მსახურობდეს ნამდვილი უკრაინული ეკლესია“, - დასძინა ეპიფანემ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დუმენკო დაჰპირდა მუშაობას ლავრის მიძინების საკათედრო ტაძრის "განახლებაზე".