იქ ჭამენ კი არ ლოცულობენ, - ასე განმარტეს როკ-კონცერტი ლავრის სატრაპეზოში
კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის წარმომადგენელმა თქვა, რომ სატრაპეზოში არ იყო როკ-კონცერტი, არამედ ჩვეულებრივი უკრაინული სიმღერები შესრულდა.
ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერის ლავრას" გენერალური დირექტორის მოადგილემ კონსტანტინე კრაინიმ მორწმუნეების აღშფოთებას წმინდა ანტონისა და თეოდოს მღვიმელის სატრაპეზო ეკლესიაში გამართული სკანდალური კონცერტის გამო "ისტერიის აგორება" უწოდა. მისი აზრით, სატრაპეზო, სადაც ეს ღონისძიება ჩატარდა, ტაძარს არ ეკუთვნის.
„ეს ის ადგილია, სადაც ბერები ტრაპეზობენ და არ ლოცულობდნენ. ანუ არის პალატა და მასთან ერთად - ეკლესია. მათ ერთმანეთისგან კარით ჰყოფს“, - თქვა კრაინიმ tsn.ua-სთვის მიცემულ კომენტარში. – ვინც ოდნავ მაინც ერკვევა ერკვევა ისტორიისა და ხელოვნების საკითხში, ხედავს, რომ ეს ტაძარი არ არის. ეს ის პალატაა, რომელშიც ოდესღაც ბერები თავად ატარებდნენ კრებას“.
ნაკრძალის წარმომადგენლის თქმით, "ეს იყო არა როკ კონცერტი", არამედ უკრაინის სახალხო არტისტის ტარას კომპანიჩენკოს შესრულება "ძველი და თანამედროვე ინსტრუმენტების გამოყენებით".
„ერთიანობის დღეს მან საქველმოქმედო კონცერტი ჩაატარა <…>. მან იმღერა ის სიმღერები, რომლებითაც მებრძოლები ახლა მიდიან ბრძოლაში, მღეროდა მიმდინარე ომზე. თუ ვინმეს მოეჩვენა, მაშინ ეს იგივე ხალხია, ვინც ამართლებდა სიმღერას "დედა რუსეთზე", - თქვა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
მან ასევე დაამატა, რომ კონცერტზე "ჩვეულებრივი უკრაინული სიმღერები" შესრულდა.
„ამაში არაფერია აღმაშფოთებელი და კრიმინალური. ეს ღონისძიება ნაკრძალის ხელმძღვანელობის ინიციატივით მოხდა. ზოგიერთი ადამიანი განზრახ აწყობს ისტერიას, ”- თვლის კრეინი.
ჟურნალისტები აღნიშნავენ, რომ კონცერტის ფრაგმენტით ვიდეოს ქვეშ ფეისბუქზე კომენტარების რაოდენობა იზრდება.
„ღმერთო, გვაპატიე ცოდვილებს! ვერაფერს ვამბობ. და ჩვენ გვინდა კარგად ვიცხოვროთ“, - წერს სოციალური ქსელის ერთ-ერთი მომხმარებელი.
"სხვა ადგილი არ არის, სადაც შეგიძლიათ იმღეროთ", - აღშფოთებულია სხვა კომენტატორი.
„ღმერთო, მინდა ვიყვირო ტკივილისგან, ეს რა ხდება. უფალო, მაპატიე, - წერს მორწმუნე.
„კონცერტი გაიმართა სატრაპეზოს ეკლესიაში, სადაც წირვა ტარდებოდა. ეკლესიის ამ ნაწილში ხალხი აღსარებას აბარებდა. და როცა ტაძარი სავსე იყო ხალხით, მაშინ ეს ნაწილი ყოველთვის ივსებოდა. ტაძარი სალოცავი სახლია და უნდა იყოს სიჩუმე, სიმშვიდე, ეს არის განმარტოებისა და ღმერთთან საუბრის ადგილი. ძალიან მტკივნეულია იმის დანახვა, რაც ხდება ახლა იქ. ნუთუ არ გაქვთ ადგილი, სადაც შეგიძლიათ დისკოთეკის მოწყობა? ტაძარი ღვთის სახლია“, - ხაზგასმულია ვიდეოს კომენტარში.
მეუ-მ, რომელმაც იანვარში ორჯერ ჩაატარა „მსახურება“ ზემო ლავრაში, უარი თქვა კომენტარის გაკეთებაზე ტაძარში გამართულ კონცერტზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, უფლებადამცველმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ კონცერტის ვიდეო ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა. ფეისბუქმა წაშალა პოსტი, რომელსაც უკვე 58 000 ნახვა ჰქონდა, კოხანოვსკაიამ კი ვიდეო ხელახლა გამოაქვეყნა.