კანონს რფ-სთან დაკავშირებული კონფესიების აკრძალვის შესახებ მარტში მიიღებენ, - დეპუტატი
რადას პროფილური კომიტეტი აპირებს რეკომენდაცია გაუწიოს დეპუტატებს, რომ მხარი დაუჭირონ ანტიეკლესიურ სახელმწიფო კანონპროექტს.
კანონს რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვის შესახებ, რომელთა ხელმძღვანელი ცენტრები ქვეყანა-აგრესორში მდებარეობენ, უმაღლესი რადა მეორე წაკითხვით მარტში მიიღებს. ასეთი პროგნოზი გააკეთა პარტია «Слуга народа»-ს („ხალხის მსახური“) სახალხო დეპუტატმა, ჰუმანიტარული და საინფორმაციო საკითხების საპარლამენტო კომიტეტის ხემძღვანელმა ნიკიტა პოტურაევმა, იუწყება ukranews.com
„მთლიანად კანონპროექტის განხილვის ჰორიზონტი მარტია. ვფიქრობ, ეს ვადა სრულიად რეალისტურია“, - თქვა სახალხო დეპუტატმა.
მან აღნიშნა, რომ რადაში არსებობს ორი ანალოგიური კანონპროექტი: ერთ-ერთი მათგანი (№8221) შემოიტანა „ევროპული სოლიდარობის“ დეპუტატმა ნიკოლაი კნიაჟიცკიმ, მეორე (№8371) - მინისტრთა კაბინეტმა.
პოტურაევმა აღნიშნა, რომ მისმა კომიტეტმა უკვე გაუწია პარლამენტს რეკომენდაცია, რომ საფუძვლად მიიღონ კნიაჟიცკის ინიციატივა, თუმცა აპირებს სახელმწიფო პროექტსაც გაუწიოს რეკომენდაცია. რადაში განსახილველად გამოტანილი იქნება ერთ-ერთი კანონპროექტი. აგრეთვე ამ ორი დოკუმენტიდან შესაძლებელია შეიქმნას ერთი.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მანამდე პოტურაევის კოლეგა ფრაქციიდან ფიოდორ ვენისლავსკი ვარაუდობდა, რომ №8371 კანონპროექტს მიიღებენ პირველი წაკითხვით ზამთრის დასასრულამდე.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურიდიულმა განყოფილებამ განაცხადა, რომ ეს კანონპროექტი ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას, კანონთა, ნაციონალური კანონმდებლობისა და საერთაშორისო სამართლის პროექტების გაფორმებას.