ქსელში ლავრასთან აღმართული დაჟბოგის ძეგლის შესახებ საუბრობენ
დედაქალაქის მაცხოვრებლებმა შენიშნეს მზის ღმერთის ძეგლი, რომელიც კიევის ცენტრში, კიევ-პეჩერის ლავრასთან არის დამონტაჟებული.
ინტერნეტში გამოქვეყნდა კიევ-პეჩერის ლავრასთან აღმართული დაჟბოგისა და სლავური ნეოპაგანიზმის ერთ-ერთი იდეოლოგის, ლევ სილენკოს ძეგლის ფოტო. სურათი ფეისბუქზე ისტორიკოსმა და რელიგიურმა მეცნიერმა ნიკოლაი მიტროხინმა გამოაქვეყნა.
ძეგლს ამშვენებს წარწერა „დაჟბოგ. შენ ხარ ჩემი ხალხის წმინდა სული. ლევ სილენკო - რწმენის ჯადოქარი. ამ ადგილას, 11008 წლის 24 აგვისტოს, მშობლიური უკრაინული რწმენის წინასწარმეტყველმა ლევ სილენკომ კი შეასრულა უკრაინის სულიერი რევოლუციის წმინდა ცეცხლის დანთების ცერემონია“.
კომენტარებში ხალხმა ძალიან განსხვავებული შეფასება მისცა ასეთ წამოწყებას.
”აკადემიკოს რიბაკოვსაც კი გაუკვირდებოდა, სადამდე მიიყვანა ზოგიერთები მისმა ნაწერმა”, წერს დიმიტრი სმოლიაკი.
”შემდეგი ნაბიჯი, როგორც ჩანს, არის ,,თეთრი ლოტოსის’’ საკურთხევლის გახსნა და მთელი უკრაინის ფალოსოთერაპევტის მიკოლა ოგულოვის ბიუსტი”, - თქვა რომან ხიმიჩმა.
„რამდენადაც მის შესახებ (ლევ სილენკო, - რედ) ბიოგრაფიული ცნობებიდან შეიძლება გავიგოთ, მისი ენერგიული საქმიანობა კიევში პრეზიდენტის იუშჩენკოს მეუღლის ოჯახის მიერ იყო დაფინანსებული. მაგრამ ეს ძალიან ძველი ამბავია“, - დასძინა დიმიტრი ტუპჩიენკომ.
ლევ სილენკო ითვლება უკრაინული ნეოწარმართული მოძრაობის "RUN-faith"-ის (მშობლიური უკრაინული ეროვნული სარწმუნოების - რედ) დამფუძნებლად. ამ მოძრაობის ყველაზე ცნობილი წევრები იყო უკრაინის ყოფილი პრეზიდენტის ვიქტორ იუშჩენკოს მეუღლის, კატერინა ჩუმაჩენკოს ოჯახი. ნეოწარმართული ორგანიზაცია „RUN-faith“ ასევე ცნობილია თავისი ანტიეკლესიური პრაქტიკით. მაგალითად, „RUN- faith “ წესდება კრძალავს მისი წევრების დაკრძალვას ქრისტიანული წეს-ჩვეულებების მიხედვით.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უკრაინული ლიტერატურის სახელმძღვანელოებში სკოლის მოსწავლეებს სთავაზობენ წარმართული შელოცვების წაკითხვას.