მისმა უნეტარესმა ონუფრიმ მიმართა გაეროს უმე-ის დისკრიმინაციის გამო
წინამძღვარმა მიმართვა გაუგზავნა გაეროს ხელმძღვანელობას უკრაინის მოქალაქეების უფლებების რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციასთან დაკავშირებით.
უმე-ის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ მიმართვა გაუგზავნა გაეროს ხელმძღვანელობას, რომელშიც სთხოვა ყურადღების მიქცევა უკრაინაში სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების უფლების უხეშ დარღვევაზე, რომელიც მოიცავს მართლმადიდებელ ქრისტიანთა უფლებების დარღვევას და დისკრიმინაციას. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
დოკუმენტში მისმა უნეტარესმა ყურადღება გაამახვილა უმე-ის დამოუკიდებელ სტატუსზე და იმ ფაქტზე, რომ ეკლესიამ, სხვა აღმსარებლობის მილიონობით უკრაინელთან ერთად, ომის პირველივე დღეებიდან დაიწყო უკრაინის მთლიანობისა და სუვერენიტეტის დაცვა. ფართომასშტაბიან დახმარებას უწევს ომში დაზარალებულებს და უმე-ის მრავალი მორწმუნე იარაღით ხელში იცავს სამშობლოს.
გაეროს ხელმძღვანელობას ეცნობა ანტიეკლესიური კანონპროექტების შესახებ (No. 8221, No. 8262, No. 8371, No. 7403, No. 8012), უმე-ის რელიგიური მოღვაწეების მიმართ პირადი სანქციების გამოყენების, ასევე ადგილობრივი თვითმმართველობების უკანონო ქმედებების შესახებ.
უმე-ში ასევე ყურადღება გაამახვილეს  საერთაშორისო სამართლებრივ აქტებზე, რომლებიც არეგულირებს ადამიანის რელიგიის თავისუფლებას და გაიხსენა, რომ დამოუკიდებლობის მიღების დღიდან უკრაინის სახელმწიფო ცდილობდა საერთაშორისო სამართლებრივი აქტებით გამოცხადებული რელიგიის თავისუფლების პოსტულატების ეროვნულ კანონმდებლობაში დანერგვას. კერძოდ, მიმართვა ეხება სახელმწიფოს ძირითად კანონს - უკრაინის კონსტიტუციას და უკრაინის კანონს „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“.
„მშვიდობასა და ადამიანის უფლებებს შორის კავშირი განუყოფელია. ადამიანის უფლებები და კანონის უზენაესობა არის საყოველთაო უსაფრთხოების საკითხი - ისეთივე მნიშვნელოვანი, როგორც სამხედრო პოტენციალი ან ეკონომიკური სტაბილურობა“, - აღნიშნეს უმე-ში.
დასასრულს, მიმართვაში აღნიშნულია, რომ გაეროს უშიშროების საბჭოს ბოლო სხდომაზე განიხილეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ირგვლივ შექმნილი ვითარების საკითხი, მაგრამ ის განიხილებოდა თავად უმე-ის მონაწილეობის გარეშე.
„სიტუაციის სირთულიდან გამომდინარე, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია მზადაა გააგზავნოს თავისი წარმომადგენელი და მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მიაწოდოს საერთაშორისო თანამეგობრობას“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
„იმედი გვაქვს, რომ ჩვენი ხმა მივა უკრაინის მოქალაქეების ყურამდე, რომლებიც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეები არიან, მიიღებენ აუცილებელ მხარდაჭერას და დაცვას საერთაშორისო დონეზე. ვიმედოვნებთ, რომ დროულად მივიღებთ ყველა საჭირო ზომას, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მორწმუნეებისა და უმე-ის რელიგიური ორგანიზაციების მიმართ რელიგიური სიძულვილის და დისკრიმინაციის გაღვივების წინააღმდეგ ბრძოლას და რელიგიური ორგანიზაციების დაცვასთან დაკავშირებით რეკომენდაციების შემუშავებას და უკრაინის მთავრობისთვის გაგზავნას. “ - აჯამებენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის განცხადებაში.