სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ექსპერტიზამ უმე-ს უწოდა "რმე-ს სტრუქტურული ქვედანაყოფი"
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ექსპერტების აზრით, უმე-ს არ გაუწყვეტია საეკლესიო-კანონიკური კავშირი რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან და ასევე არ არის ავტონომიური ეკლესია.
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მმართველობის შესახებ ქარტიის რელიგიური შემოწმების შედეგად მოსკოვის საპატრიარქოსთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობის გამო, ექსპერტებმა დაასკვნეს, რომ უმე დარჩა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემადგენლობაში და ავტონომიური ეკლესიის სტატუსიც კი არ აქვს.
ექსპერტიზა ჩატარდა, პრეზიდენტის ბრძანებულებით, ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს 2022 წლის 1 დეკემბრის გადაწყვეტილებით „უკრაინაში რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის გარკვეული ასპექტების და პირადი სპეციალური ეკონომიკური და სხვა შემაკავებელი ზომების (სანქციების) გამოყენების შესახებ“.
„უმე-ის მართვის შესახებ ქარტიის ახალი ვერსიის მიღებამ (დათარიღებული 2022 წლის 27 მაისით) და უმე-ის საბჭოს დადგენილებამ არ გამოიწვია უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეკლესია-კანონიკური კავშირის გაწყვეტა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან“, - იუწყება სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური. „უმე-ის, როგორც რმე-ის სტრუქტურული ქვედანაყოფის სტატუსი, რომელიც სარგებლობს დამოუკიდებლობის გარკვეული უფლებებით, მაგრამ არ ქმნის ავტოკეფალურ ეკლესიას, უცვლელი რჩება“.
დასკვნის მიხედვით, რმე-თან მიმართებაში უმე-ს აქვს ნაწილობრივი საეკლესიო-კანონიკური კავშირი, უმე-ის ურთიერთობები რმე-თან არ არის ერთი დამოუკიდებელი (ავტოკეფალური) ეკლესიის ურთიერთობა სხვა დამოუკიდებელ ავტოკეფალურ ეკლესიასთან."
სახელმწიფო სენოპოლიტიკის ექსპერტთა ჯგუფის აზრით, უმე-ს ასევე არ აქვს ავტონომიური ეკლესიის სტატუსი, რომელსაც სხვა ეკლესიები აღიარებდნენ და „ეკლესიოლოგიისა და კანონიკური სამართლის თვალსაზრისით, ის არის რუსეთის მართლმადიდებლური სტრუქტურული ქვედანაყოფი, რომელსაც აქვს დამოუკიდებელი ფორმირების ცალკეული უფლებები საკუთარი კანონიკური სუბიექტურობის გარეშე“.
„უმე-ის საეკლესიო ხელისუფლებისა და ადმინისტრაციის უმაღლესი ორგანოების ამჟამინდელი საქმიანობა ან უმოქმედობა მიუთითებს იმაზე, რომ უმე აგრძელებს რმე-თან დაქვემდებარებულ ფორმატში ურთიერთობას. ის არ მოქმედებს როგორც დამოუკიდებელი (ავტოკეფალური) ეკლესია და არ აცხადებს საკუთარ დამოუკიდებლობას (ავტოკეფალიას). საექსპერტო ჯგუფის წევრებმა არ მოიძიეს არანაირი დოკუმენტი ან ქმედება, რომელიც მოწმობს უმე-ის გარდაქმნას დამოუკიდებელ რელიგიურ ორგანიზაციად რმე-თან გამიჯვნით, ექსპერტიზას არ აღმოუჩენია“, - ნათქვამია სახელმწიფო სააღსრულებო პოლიტიკაში.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თავისი განკარგულებით აამოქმედა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება, რომლითაც მან ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურს უბრძანა ორი თვის ვადაში ჩაეტარებინა რელიგიური ექსპერტიზა უმე-ს მოსკოვის საპატრიარქოსთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობაზე, საჭიროების შემთხვევაში, „გამოიყენოს კანონით გათვალისწინებული ღონისძიება “.