უმე-ის მხარდასაჭერად პეტიციამ უკვე შეაგროვა თითქმის 20 ათასი ხელმოწერა
უკრაინელებს ერთ თვეზე ნაკლები დასჭირდათ უმე-ის მხარდასაჭერ პეტიციაზე თითქმის 20 000 ხელმოწერის შესაგროვებლად.
პეტიციამ „ნუ აკრძალავთ უმე-ს“ მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე 18 908 ხელმოწერა შეაგროვა - მთავრობის მიერ შემდგომი განხილვისთვის აუცილებელი საჭიროების 75,6%.
პეტიციის ავტორები ითხოვენ, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ არ აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია მისი წარმომადგენლების მიერ ჩადენილი ცალკეული დანაშაულების გამო.
მათი თქმით, უმე-ის აკრძალვის მცდელობა გამოიწვევს საზოგადოების დემორალიზაციას და შესაძლოა ემსახურებოდეს რუსეთის ფედერაციის ფარულ ინტერესებს ომის პირობებში უკრაინელების გაყოფასთან დაკავშირებით.
ხელმოწერების შეგროვების დასრულებამდე დარჩა 62 დღე.
როგორც მჟკ იტყობინება, მინისტრთა კაბინეტის ვებ-გვერდზე გამოჩნდა პეტიციის „ნუ აკრძალავთ უმე“-ს კლონები.