მაკედონიის ეკლესიის ავტოკეფალია ჩეხეთისა და სლოვაკეთის ეკლესიამ აღიარა
ჩეხოსლოვაკიის ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება ეხება ჩრდილოეთ მაკედონიის ეკლესიის აღიარებას, მაგრამ არ არის ნახსენები სახელწოდება „ოჰრიდის საეპისკოპოსო“.
ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა 2023 წლის 7 თებერვალს სხდომაზე აღიარა მაკედონიის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია, წერს orthodoxianewsagency.gr.
გამოცემის ცნობით, სინოდი პრეშოვსკის მთავარეპისკოპოსის, ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მიტროპოლიტის როსტისლავის ხელმძღვანელობით გაეცნო კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს წერილებს მაკედონიის ეკლესიასთან ევქარისტიული ზიარების აღდგენის შესახებ და სერბეთი პატრიარქ პორფირის გზავნილს მისთვის ავტოკეფალიის მინიჭების შესახებ.
წმინდა სინოდმა კმაყოფილება გამოხატა კიდევ ერთი ავტოკეფალური ეკლესიის აღიარებით, თუმცა გადაწყვეტილებაში გამოყენებულია მხოლოდ სახელი „ჩრდილოეთ მაკედონიის ეკლესია“ და არ არის ნახსენები „ოჰრიდის საეპისკოპოსო“.
როგორც მჟკ წერდა, 2022 წლის 5 ივნისს სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ მაკედონიის ეკლესიის მეთაურს, მთავარეპისკოპოს სტეფანეს ავტოკეფალიის ტომოსი გადასცა.
9 ივნისს ფანარის მეთაურმა მთავარეპისკოპოს სტეფანს გადასცა საპატრიარქო და სინოდალური აქტი ჩრდილოეთ მაკედონიის ეკლესიის ლიტურგიკულ და კანონიკურ ერთობაში მიღების შესახებ.
განხილვის საგანი გახდა ახალი ადგილობრივი ეკლესიის სახელი. კერძოდ, ბერძნული ეკლესიის სინოდის მიხედვით, ეს სახელი არ უნდა შეიცავდეს სიტყვას „მაკედონია“ და მის წარმოებულებს. ბულგარელი იერარქები აცხადებენ, რომ პან-მართლმადიდებლური გადაწყვეტილება უნდა იქნას მიღებული ჩრდილოეთ მაკედონიის ეკლესიის სახელთან დაკავშირებით.
23 ნოემბერს უმე-ის წმიდა სინოდმა მიიღო გადაწყვეტილება ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვართა დიპტიქში ოჰრიდისა და მაკედონიის მთავარეპისკოპოსის სტეფანეს სახელის შეტანის შესახებ.