სასამართლომ დესიატინის ეკლესიის ნგრევის გადაწყვეტილება მიიღო
სამეურნეო სასამართლომ  უკრაინის ისტორიის ნაციონალური მუზეუმის და კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს წარმომადგენლის სარჩელი დააკმაყოფილა.
15 თებერვალს კიევის სამეურნეო სასამართლომ მიიღო  უმე-ს დესიატინის მონასტრის შენობის დემონტაჟის გადაწყვეტილება. ამის შესახებ კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის მინისტრი ალექსანდრე ტკაჩენკო თავის ტელეგრამ-არხზე იუწყება.
მუზეუმის მიწის ნაკვეთზე ეკლესიის განთავსება, სასამართლოს აზრით, ეწინააღმდეგება მის მიზნობრივ გამოყენებას. ეს აგრეთვე ეწინააღმდეგება მიწის კოდექსის სტ. 91 ნაწილი 1 პუნქტი «а»-ს მოთხოვნებს.
„ტაძარი-ჯიხური იმყოფება იუნესკოს ძეგლთა ბუფერულ ზონაში, სადაც აკრძალულია ახალი მშენებლობა, აგრეთვე ირღვევა ისტორიული არქეოლოგიური კომპლექსის „დესიატინის ეკლესიის“ ანსამბლი“, - დაწერა მინისტრმა და სასამართლოს „პატიოსანი გადაწყვეტილების“ გამო მადლობა გადაუხადა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მანამდე ალექსანდრე ტკაჩენკომ დააანონსა დესიატინის ეკლესიის დემონტაჟი და სასამართლოს შესაბამისი გადაწყვეტილება. ეკლესიის ნგრევას მუდმივად უჭერდნენ მხარს აქტივისტები ექს-დეპუტატის იგორ ლუცენკოს ხელმძღვანელობით, რომელიც სოცქსელების მეშვეობით აგროვებდა მომხრეებს სასამართლოზე ზეწოლის მიზნით.