მსს-ის ყოფილი ხელმძღვანელი: მსვლელობა არის ბრბო, რომელიც მიდის ხორცის გადამამუშავებელ ქარხანაში
უკრაინის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს ყოფილმა ხელმძღვანელმა, სბუ-ს უფროსის ყოფილმა მოადგილემ ალექსანდრე სკიპალსკიმ გადაცემაში «В гостях у Гордона» განაცხადა, რომ მსვლელობა მას ახსენებს ბრბოს, რომელიც მიჰყვება ხორცის გადამამუშავებელი ქარხნის გზას.
„როდესაც ლიტანიობა იმართება, ეს მახსენებს, რომ სათავეში ვერძი პროვოკატორია, რომელსაც მოჰყვება ბრბო ხორცის გადამამუშავებელ ქარხანაში. რა თქმა უნდა, საკვანძო პოზიციებს (უმე-ში - რედ.) რუსეთისთვის მომუშავე ადამიანები იკავებენ“, - განაცხადა სკიპალსკიმ.
მსს-ის ყოფილმა ხელმძღვანელმა დასძინა, რომ უმე ხელს უშლის უკრაინას დამოუკიდებელი სახელმწიფოს აშენებაში.
„მე კარგად ვიცი რუსეთის იმპერიის მიერ რელიგიის გამოყენების ისტორია, დაწყებული პეტრე I-ით. თქვენ იცით, რომ იქ საერთოდ ინიშნებოდა სინოდი და ა.შ. მომავალში, იოსებ ბესარიონის ძემ (სტალინი, - რედ.) ლავრენტი პავლეს ძესთან (ბერია, - რედ.) ერთად შექმნა ის ეკლესია, რომელიც დღემდე აქ ჩვენთან, უკრაინაში, ხელს გვიშლის დამოუკიდებელი სახელმწიფოს აშენებაში, ”- განმარტა სკიპალსკიმ.
ყოფილი ხელმძღვანელი მიიჩნევს, რომ უკრაინაში ეკლესიასთან „საჭირო იყო არსებითი მუშაობა“.
„ჩვენთან ყველაფერი პირიქითაა. 1992 წელს ვინ წაუყენა ფილარეტს კომპრომატი (დენისენკო - რედ.)? უკრაინის სბუ-სა და რუსეთის ფკს-ის (ფედერალური კონტრდაზვერვის სამსახური, - რედ.) ერთობლივი ოპერაცია. ვინ არ დაუშვა ლავრის გადატანა უკრაინის ეკლესიის იურისდიქციაში? ვინ იყო, ბოლოს და ბოლოს, ხარკოვის საკათედრო ტაძრის დირიჟორი (რომლის მიმართ ფილარეტი უნდობლობას გამოხატავდა - რედ.)? რა, ეს თვითნებურად მოხდა? მე ვიცნობ სამსახურის უფროსს, რომელიც ყოველმხრივ აუფერულებდა ამის მნიშვნელობას: რომ არაუშავდა, ხარკოვის ტაძარი უმნიშვნელოა... თუ ამას არ აქვს მნიშვნელობა, მაშინ რატომ მოაწყვეთ ეს? იმავწ რუსეთთან ურთიერთობისას. აქ უკრაინელი ხალხი სისხლის ფასად იხდის ასეთი წინდაუხედავი პოლიტიკის შედეგებს“, - შეაჯამა მან.