ბაიდენმა კიევში მეუ-ის წმინდა მიქაელის ტაძარი მოინახულა
აშშ-ს პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი და მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: pomisna.info აშშ-ს პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი და მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: pomisna.info
კიევში ვიზიტისას ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი წმინდა მიქაელის ტაძარს ეწვია, სადაც მას მეუ-ის ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო დახვდა.
2023 წლის 20 თებერვალს აშშ-ის პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი და უკრაინის სახელმწიფო მეთაური ვოლოდიმირ ზელენსკი კიევის წმინდა მიქაელის საკათედრო ტაძარს ეწვივნენ. ამის შესახებ იტყობინება უმე-ს პრესსამსახური.
მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ დუმენკომ მადლობა გადაუხადა ბაიდენს იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც ამერიკის ლიდერი და აშშ-ს მთავრობა უწევენ უკრაინას რუსეთის აგრესიასთან საბრძოლველად.
„საუბარში პრეზიდენტმა ბაიდენმა გაიხსენა მისი წინა ვიზიტი კიევსა და წმინდა მიქაელის მონასტერში, ასევე შეხვედრა ეპისკოპოს ეპიფანესთან ვაშინგტონში 2018 წლის სექტემბერში“, - ნათქვამია პრესსამსახურში.
წმინდა მიქაელის საკათედრო ტაძრის მონახულების შემდეგ, ორი ქვეყნის ლიდერებმა ომში დაღუპულ უკრაინელ ჯარისკაცებს პატივი მიაგეს.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჯო ბაიდენმა ისაუბრა უკრაინაში ერთიანი ადგილობრივი ეკლესიის შექმნის მნიშვნელობაზე.