უსაფრთხოების ძალებმა თითქმის 60 სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს უმე-ის წარმომადგენლების წინააღმდეგ
სბუ იტყობინება მედიის მოთხოვნის საპასუხოდ ეკლესიის მსახურების წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმეების შესახებ.
სბუ-მ განაცხადა, რომ რუსეთის ფედერაციის ფართომასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან უკრაინის ტერიტორიაზე, მათ გახსნეს დაახლოებით 60 საქმე უმე-ის წარმომადგენლების წინააღმდეგ. ინფორმაციას Ukrinform ავრცელებს.
„გაცნობებთ, რომ მოთხოვნილ კატეგორიის პირთა მიმართ ამ დროისთვის თითქმის სამოცი სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული და სასამართლოს მიერ გამოტანილია შვიდი ნასამართლეობა“, - განაცხადეს სამართალდამცველებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე დაზვერვის მთავარი სამმართველოს ცნობით 2023 წლის 16 თებერვალს, პატიმრების მორიგი გაცვლის დროს, უკრაინულმა მხარემ რუსეთის ფედერაციას გადასცა შვიდი წლით მსჯავრდებული მღვდელი გორლოვკას ეპარქიის სოფელ იაროვაიადან, დეკანოზი მიკოლა ზირკა.