ალბანეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ აღიარა მაკედონიის ეკლესია
ალბანეთის ეკლესიის სინოდი „მოელის ავტოკეფალიის სტატუსის გარკვეულ რეგულირებას და ახალი ადგილობრივი ეკლესიის კონკრეტულ სახელწოდებას“.
2023 წლის 23 თებერვალს ალბანეთის ალბანეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა მიიღო მაკედონიის მართლმადიდებლური ეკლესია ევქარისტიულ ზიარებაში.
ალბანეთის ეკლესიის კომუნიკეში ნათქვამია, რომ მთავარეპისკოპოსის ანასტასიუსის თავმჯდომარეობით სხდომაზე სინოდი „სიხარულით მიესალმება“ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს გადაწყვეტილებას.
ალბანეთის ეკლესიის სინოდმა გადაწყვიტა, რომ ის „ევქარისტიულ ზიარებაში იღებს ეკლესიის იერარქიას, სამღვდელოებასა და მრევლს არქიეპისკოპოსის სტეფანის ხელმძღვანელობით“ და აღიარებს ამ ეკლესიის სახელს „ოჰრიდად“.
კომუნიკეში მითითებულია, რომ ამ ეკლესიის იურისდიქციის არეალი "მხოლოდ ჩრდილოეთ მაკედონიის შტატის ტერიტორიის საზღვრებშია".
„გასული პერიოდის განმავლობაში ალბანეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას არ გაუკეთებია საჯარო განცხადებები საჭირო საეკლესიო პროცედურების დასრულებამდე. სრულად ეთანხმება ზემოაღნიშნულ გადაწყვეტილებას, საყოველთაოდ აღიარებულს, განიკურნა არსებული განხეთქილების ჭრილობა და უზრუნველყოფილია სრული სიმშვიდე და ერთიანობა, მოელის ავტოკეფალიის სტატუსის გარკვეულ რეგულირებას და ზუსტ სახელს, ახალი ადგილობრივი ეკლესია, რომელიც უზრუნველყოფილია მსოფლიო საპატრიარქოს სათანადო ცენტრის მიერ“, - ნათქვამია ალბანეთის ეკლესიის დოკუმენტში.