უნეტარესი: მარხვა არის თავშეკავება ყოველგვარი ბოროტებისგან
მარხვის დარღვევით ადამიანი ზეციური ცხოვრების გარეშე რჩება და სამოთხეში დაბრუნება მხოლოდ მარხვის დაცვით შეუძლია, აღნიშნა უნეტარესმა.
2023 წლის 26 თებერვალს, ჟიტომირის საკათედრო ტაძარში ქადაგების დროს, მისმა უნეტარესმა ონუფრიმ თქვა, რომ მარხვის დარღვევით ადამიანმა ზეციური სიცოცხლე დაკარგა და სამოთხეში დაბრუნება მხოლოდ მარხვის დაცვით შეუძლია, იუწყება news.church.ua.
უმე-ის ხელმძღვანელმა ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ ადამმა და ევამ, როდესაც გასინჯეს აკრძალული ხილი, „ღმერთისადმი ურწმუნოება გამოავლინეს“.
„ღმერთმა, რომელმაც შექმნა და უყვარს ადამიანი, თქვა: „ნუ გააკეთებ ამას“. ისინი უნდა დამორჩილებოდნენ ღმერთს და ამ მორჩილებით სულიერი სრულყოფილებისთვის მიეღწიათ“, - აღნიშნა უწმინდესმა.
მისი თქმით, პირველმა ადამიანებმა არ მოინანიეს, ამიტომ სამოთხეში ცხოვრება ვეღარ შეძლეს, „რადგანაც ღმერთმა ადამიანებს თავისუფლება მისცა და მათ არ მოინანიეს, ისინი სამოთხიდან განდევნა“.
„შემთხვევითი არ არის, რომ ეკლესია დიდ მარხვამდე ამას ახსენებს ხალხს. რადგან, როგორც წმიდა მამები ამბობენ, მარხვის დარღვევის გამო ადამიანი სამოთხის გარეშე დარჩა და სამოთხეში დაბრუნება მხოლოდ მარხვის დაცვით შეუძლია“, - ხაზგასმით აღნიშნა უწმინდესმა.
ნეტარმა აღნიშნა, რომ „მარხვა არ არის მხოლოდ საჭმლისგან თავის შეკავება. ეს მარხვის მხოლოდ ერთი ელემენტია. მარხვა არის თავშეკავება ყოველგვარი ბოროტებისგან“.
„თუ იპარავ, უნდა იზრუნო, რომ არ გააკეთო ეს, განსაკუთრებით მარხვის დროს. თუ კიდევ რაიმე ცუდი ჩვევა მაქვს: ან უხამსად ვლაპარაკობ, ან გასართობად მივდივარ ცოდვილ ადგილებში, მარხვის დროს ყველა ღონე უნდა ვიხმარო, რომ ეს არ გავაკეთო. მარხვა ყველა ადამიანს ეხება: ჭამიდან ბოროტ ფიქრებამდე, ბოროტ განცდებამდე და ბოროტ სურვილებამდე“, - განმარტა მან.
„ადამიანი ყოველთვის ბოროტებას უნდა აღუდგეს, მაგრამ მარხვით ეს ბრძოლა უნდა იყოს გაძლიერებული, ანუ უფრო დიადი... როცა ადამიანი ასეთ მარხვას იცავს, ეს მისთვის განძი ხდება“ - დასძინა უნეტარესმა.
„მარხვა არის კარგი საქმე, რომელიც ჩვენი თავისთვის გავაკეთოთ, ეს ზეციური განძია. არის მიწიერი საგანძური, რომელსაც ჩრჩილი ჭამს და ჟანგი ანადგურებს, რომელსაც ქურდები იპარებიან, აგნებენ და იპარავენ. და არის სულიერი საგანძური - ეს არის კეთილი საქმეები, რომლებსაც ვერც ჩრჩილი ან ჟანგი ანადგურებს, ქურდები ვერ იპარავენ. სწორედ ამ დღესასწაულზე მოგვიწოდებს ეკლესია დიდი მარხვის წინ“, - აღნიშნა უნეტარესმა.
„უფალი დაგვეხმაროს, ძვირფასო ძმებო და დებო, რომ წმიდა და დიდი მარხვის დრო გავატაროთ სინანულში, საკუთარ თავთან ბრძოლაში, კეთილი საქმეების კეთებაში, რათა შევაგროვოთ საგანძური, რომელიც მარადისობაში მიაქვს ადამიანს. ღვთის კურთხევა იყოს ჩვენთან ამ მიწიერ ცხოვრებაში. დალოცოს უფალმა ჩვენი მიწა. რათა ადამიანებმა გაიგონ, რომ ისინი ღვთის ქმნილებები არიან და ღვთის წინაშე უნდა წარსდგნენ. მიწიერ ცხოვრებაში აუცილებელია კეთილი საქმეების გზის გაყოლა და შემდეგ ზეცაში მყოფი ადამიანი მიიღებს ხსნას ქრისტეში, ჩვენს უფალში, რომლის წინაშეც ვალში ვართ უბრალო მოკვდავები, რომელსაც ეკუთვნის პატივი და თაყვანისცემა აწ და მარადის. ამინ!", შეაჯამა უმე-ს წინამძღვარმა.
როგორც ადრე მჟკ-მ გვაუწყა, შენდობის კვირას, წინამძღვარმა ლიტურგია ჟიტომირის საკათედრო ტაძარში აღავლინა.