უწმინდესმა მიტევების სამი მიზეზი დაასახელა
2023 წლის 26 თებერვალს, დიდმარხვის წინა დღეს თვის ქადაგებაში, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ ისაუბრა ქრისტიანისთვის მიტევების მნიშვნელობაზე, იუწყება news.church.ua.
„დიდი მარხვის დაწყებამდე, ეკლესიის სწავლებით, წმინდა წერილის მიხედვით, ერთმანეთს ვთხოვთ შენდობას. სულიერ ბრძოლაში ვართ საკუთარ თავთან, ჩვენს ნაკლოვანებებთან და ეშმაკთან, რომელიც გამუდმებით ებრძვის ადამიანს. პატიებას რამდენიმე მიზეზი აქვს, თუ რატომ უნდა ვაპატიოთ ერთმანეთს“, - აღნიშნა მეუფემ.
უპირველეს ყოვლისა, ერთმანეთის მიტევება ღმერთმა გგიანდერძა, აღნიშნა ნეტარმა.
„უფალი მოგვმართავს წმინდა სახარებაში: თუ მიუტევებთ ადამიანებს მათს შეცოდებებს, თქვენც მოგიტევებთ მამა თქვენი ზეციერი. ხოლო თუ არ მიუტევებთ ადამიანებს მათს შეცოდებებს, არც თქვენს შეცოდებებს მოგიტევებთ მამა თქვენი ზეციერი (მათე. 6:14,15). ) . იგივე სიტყვები მეორდება მარკოზის სახარებაშიც : და უთხრა მათ: დაუკვირდით, რაც გესმით: რომელი საწყაულითაც მიუწყავთ, იმითვე მოგეწყვით და მოგემატებათ.(მარკოზი. 4:24)
ნეტარმა განმარტა, რატომ უწოდებს უფალი პატიებას გადარჩენის ასეთ მნიშვნელოვან პირობას.
„უფალი მზადაა ყველას მოგვიტევოს, მაგრამ ის, ვინც არ მიუტევებს თავის მოყვასს, ვერ მიიღებს პატიებას ღვთისგან. და იმისათვის, რომ ჩვენ არ განვისაჯოთ იმისათვის, რომ მივიღეთ შენდობის მადლი და არ მივიღეთ იგი, ღმერთი არ აპატიებს ადამიანს, თუ ადამიანი არ აპატიებს თავის მოყვასს. წმიდა წერილში ნათქვამია, რომ თუ რაიმე სადაო მოწინააღმდეგესთან, ეცადეთ გზაში შეურიგდეთ, რათა არ გადაგცეთ მსაჯულს“, - დასძინა წინამძღვარმა.
მიტევების კიდევ ერთი მიზეზი ჩვენი სულიერი უსაფრთხოებაა, რათა ჩვენ, „ეშმაკთან ჭიდილში, უკან არ გვყავდეს მოწინააღმდეგე, რომელიც ზურგში დაგვიჭრის“.
„ჩვენ უნდა შევურიგდეთ ჩვენს ძმებს და მთელი ძალები მოვმართოთ ეშმაკზე გამარჯვების მოსაპოვებლად“, - თქვა ნეტარმა.
მესამე მიზეზად ნეტარმა დაასახელა სურვილი, იყოთ ღმერთთან ახლოს, რომელიც არის თვით სიყვარული.
„თვით ღმერთი მოვიდა დედამიწაზე, აიღო ჩვენი ცოდვით გახრწნილი ბუნება, განწმინდა იგი, ჩვენი ცოდვები თავის თავზე აიღო, უდანაშაულო ჯვარს ეცვა. ღმერთმა დიდი ღვთიური სიყვარული გამოავლინა ჩვენდამი. ღმერთის ხატად შექმნილ ადამიანს კი მიზანი აქვს ღმერთს დაემსგავსოს. ყველა ადამიანმა მიიღო სახე და ადამიანი მსგავსებას შრომისმოყვარეობით იძენს. ვინც შრომობს, ღმერთს ემსგავსება, ხოლო ვინც სცოდავს, საკუთარ თავს არ ებრძვის, ღმერთს ვერ დაემსგავსება“, - იქადაგა მან.
წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ ჩვენ „ღმერთს ვემსგავსებით, როცა გვიყვარს მოყვასი, როგორც ღმერთს უყვარს თითოეული ჩვენგანი“.
„ამიტომ, მოყვასის მიტევებით ადამიანი უახლოვდება ღმერთს, რომელიც გვაპატიებს და ავსებს მის სულს ღვთაებრივი ძალით, მადლით, რომელიც ეხმარება ადამიანს ღირსეულად იცხოვროს დედამიწაზე და მოხვდეს სამოთხეში... ასეთი ადამიანი იწყებს ნეტარების განცდას, ხდება ბედნიერი, მხიარული, ის კარგად გრძნობს თავს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ადამიანი გამუდმებით მწუხარებაშია, რადგან მის სულს სურს ღმერთს დაემსგავსოს და იტანჯება“, - შეაჯამა მან.