შეერთებულმა შტატებმა განაცხადა უკრაინაში რელიგიურ პრობლემებზე
სბუ-ს თანამშრომლები ჩხრეკას ატარებენ უმე-ს მონასტერში. ფოტო: rbc.ru სბუ-ს თანამშრომლები ჩხრეკას ატარებენ უმე-ს მონასტერში. ფოტო: rbc.ru
გაეროში აშშ-ის ელჩმა განაცხადა, რომ უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების საკითხს ეხება როგორც აშშ-ს წარმომადგენლობა გაეროში, ასევე ადამიანის უფლებათა საბჭო.
გაეროში შეერთებული შტატების მუდმივმა წარმომადგენელმა ლინდა თომას-გრინფილდმა განაცხადა, რომ უკრაინაში რელიგიის თავისუფლებასთან დაკავშირებული პრობლემებია, იუწყება რია ნოვოსტი.
წარმომადგენელთა პალატის ასიგნებების კომიტეტში გამართულ მოსმენაზე, როდესაც უპასუხა შეკითხვას ამერიკის საელჩოს როლის შესახებ რელიგიური თავისუფლების ხელშეწყობაში, ლინდა თომას-გრინფილდმა თქვა, რომ უკრაინაში „რელიგიის თავისუფლებასთან დაკავშირებული პრობლემებია“.
„რელიგიის თავისუფლება ადამიანის უფლებაა. და ჩვენ ამაზე ვართ ორიენტირებულები, ვაკვირდებით თუ რა ხდება, მაგალითად, უკრაინაში, სადაც პრობლემებია, ვაკვირდებით აფრიკას, სადაც შეიძლება (ასევე) იყოს პრობლემები რელიგიური თავისუფლების შესახებ“, - განაცხადა წარმომადგენლის მოადგილემ.
მან აღნიშნა, რომ ეს საკითხი ეხება როგორც აშშ-ს წარმომადგენლობას გაეროში, ასევე ადამიანის უფლებათა საბჭოს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ გერმანიის კანცლერის, ოლაფ შოლცის თქმით, ევროკავშირში გასაწევრიანებლად უკრაინამ პატივი უნდა სცეს ადამიანის უფლებებს.