რკე-ის ეპისკოპოსი თვლის, რომ ვატიკანმა წარმართული რიტუალები უნდა დაუშვას
კათოლიკე მღვდელმა, რომელიც მაიას წარმართულ რიტუალებში მონაწილეობდა, განაცხადა, რომ ამ რიტუალებმა გაამდიდრეს კათოლიკური ეკლესიის უნივერსალური გამოცდილება.
1 მარტს რომის კათოლიკურმა სან-კრისტობალის ეპისკოპოსმა როდრიგო აგილარ მარტინესმა მექსიკიდან განაცხადა, რომ მან მიმართა ვატიკანს თხოვნით ინდიელ მაიას წარმართული რიტუალების რკე-ში დანერგვის შესახებ, იუწყება გამომცემლობა elcomercio.pe.
მექსიკის სამხრეთში მდებარე სან-კრისტობალის ეპარქია პაპ ფრანცისკეს გაუგზავნის წერილს თხოვნით, რომ ჩართონ მესაში მაიას ტომის წარმართული რიტუალები, მათ შორის ცეკვა, მუსიკა და ქალთა მონაწილეობა ღვთისმსახურებაში.
კარდინალმა ფელიპე არისმენდი ესკიველმა, რომელიც კოორდინაციას უწევს ამ სამსახურს, განაცხადა, რომ წინადადება წარდგენილი იქნება აპრილში მექსიკის ეპისკოპოსთა კონფერენციაზე (მეკ), ხოლო მაისში ის წარდგენილი იქნება რომში არქიეპისკოპოს პუებლა ვიქტორ სანჩესის მიერ, რომელიც სამოძღვრო ლიტურგიის კომისიის თავმჯდომარეა.
მექსიკის რკე-ში თვლიან, რომ ეს ლიტურგიკული სიახლეები „მიმართულია სამრევლოების გაერთიანებაზე, მათი ფასეულობების პატივისცემაზე და ითვალისწინებენ ადგილობრივი ხალხების კულტურას“.
„ჩვენ ვმუშაობთ შეხვედრაზე, რომელიც მნიშვნელოვანია ეპარქიისთვის, ქვეყნისთვის, მექსიკისა და მსოფლიო ეკლესიის ლიტურგიკული ადაპტაციის თვალსაზრისით“, - თქვა აგილარას მარტინესმა.
მან დაამატა, რომ ეს რიტუალები უკვე ტარდება ცელტალში და ცოცილში. „მაგრამ ისინი მოწონებულია ეპისკოპოსის და მრევლის მიერ და ახლა ჩვენ გვსურს, რომ ისინი რომის მიერ იყოს მოწონებული, რომელიც მსოფლიო ეკლესიის სამოციქულო კათედრაა“, - თქვა მარტინესმა.
თავისი მხრიდან აურელიო გარსია მასიასმა კომენტარი გააკეთა, რომ მაიას რიტუალებში მონაწილეობამ ის „პიროვნულად გაამდიდრა“, რამაც ხელი შეუწყო „კათოლიკური ეკლესიის უნივერსალური გამოცდილების შესწავლას, ასახვას და გამდიდრებას“.