ჩერკასის მიტროპოლიტს ბრალი სისხლის სამართლის კიდევ ერთი მუხლით წაუყენეს
ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: cherkasy.church.ua ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი. ფოტო: cherkasy.church.ua
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ განაცხადა, რომ მას სხვა მუხლით შეიძლება წარუყენონ ბრალი, რადგან არსებული ეჭვების გამო გამოძიება გრძელდება.
უახლოეს მომავალში გამოძიებამ შესაძლოა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436, მე-2 ნაწილით შეიძლება ეჭვმიტანილად სცნონ. ამის შესახებ იერარქმა ეპარქიის პრესსამსახურის მიერ YouTube-ზე გამოქვეყნებული ქადაგების დროს განაცხადა.
„პოლიტიკური არასანდოობის შესახებ სტატიას ადასტურებენ შემდეგი ფაქტით. ჩერკასის ეპარქიის ვებგვერდზე მათ სადღაც ქვემოთ იპოვეს ბმული მოსკოვის საპატრიარქოს ვებსაიტზე. და მიუხედავად იმისა, რომ შეუძლებელია ამ ბმულით საპატრიარქოს ვებსაიტზე გადასვლა, რადგან ყველა საიტი, რომელიც ეკუთვნის რუსეთის ფედერაციას, დაბლოკილია. მაგრამ, ბოლოს და ბოლოს, იყო ასეთი ფაქტი, რაც იმას ნიშნავს, რომ მიტროპოლიტი თეოდოსი არის აგენტი, არღვევს 436-ე მუხლის მე-2 ნაწილს, - ირონიულად ამბობს ეპისკოპოსი. „რადგან 161 მუხლი პეხქვეშ ეცლებათ. მეუბნებიან, რომ უახლოეს მომავალში შეიძლება ამ მუხლით წარმიდგინონ ბრალი, რაც 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას და ქონების ჩამორთმევას ითვალისწინებს.
ამავდროულად, მიტროპოლიტი თეოდოსი კატეგორიულად არ ეთანხმება მის მიმართ რაიმე ბრალდებას.
„ვინც მე მიცნობს არა მხოლოდ ჩერკასიდან, არამედ კიევიდან და მთელი ჩემი ცხოვრების მანძილზე, ყველამ იცის, რომ მე ვარ ფუნდამენტურად აპოლიტიკური ადამიანი. მთელი ჩემი სამღვდელო მსახურება და უკვე 12 წელია, რაც ეპისკოპოსად ვმსახურობ და მანამდე კი 12 წელი ვიყავი მღვდელი კიევში, ძირითადად ჩემს თავს და ჩემს დაქვემდებარებულ სასულიერო პირებს, მღვდლებს ასე ვავალებდი - არავითარ შემთხვევაში, ეკლესიის კედლებში პოლიტიკა არ უნდა იყოს. ეკლესია უნდა გაერთიანდეს და არა გაიყოს“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, სბუ-მ ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლით ეჭვმიტანილად სცნო.