ივანო-ფრანკოვსკში უმე-ის თემის წინააღმდეგ საქმე აღიძრა
უმე-ს ქრისტეს შობის ტაძარი ივანო-ფრანკოვსკში. ფოტო: franyk.com უმე-ს ქრისტეს შობის ტაძარი ივანო-ფრანკოვსკში. ფოტო: franyk.com
სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა უმე-ის ტაძრის თემის წინააღმდეგ, რომელმაც თითქოს მიითვისა მეუ-ს საკუთრება.
2023 წლის 8 მარტს სასამართლომ ბრძანა სისხლის სამართლის საქმის აღძვრა ივანო-ფრანკოვსკში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის თემის წინააღმდეგ ქონების „მითვისების“ გამო, რომელიც თითქოს ეკუთვნის მეუ-ს. ამის შესახებ ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა Facebook-ზე განაცხადა.
მისი თქმით, „ერთხელ საზოგადოებამ გადაწყვიტა მოსკოვის საპატრიარქოდან მთლიანად უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გადასულიყო. კანონიერად გააფორმეს საკუთრების უფლება მთელ შენობაზე და მდებარე მიწის ნაკვეთზე დოვჟენკოს ქუჩაზე. ახლა არის სამართლებრივი დავა, რათა მეუ-ს საზოგადოებამ სრულად გამოიყენოს თავისი უფლება, იმსახუროს დოვჟენკოს ქუჩაზე.
ამასთან, ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის პრესსამსახურმა მჟკ-ს განუცხადა, რომ მიწისა და ტაძრის საკუთრება ეკუთვნის უმე-ს. საკათედრო ტაძრის მრევლი დაიცავს ტაძარში მსახურების უფლებას და მალე სასამართლოში შესაბამის სარჩელს შეიტანს.
ჯერ კიდევ 2022 წლის აპრილში, ივანო-ფრანკოვსკის მერმა, რუსლან მარცინკოვმა განაცხადა, რომ ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის საზოგადოება, სავარაუდოდ, "ნებაყოფლობით" მხარს უჭერდა მისი იურისდიქციის გადასვლა უმე-დან მეუ-ში.
სასულიერო პირებმა და ტაძრის მრევლმა მაშინვე უარყვეს ეს ინფორმაცია და მას ყალბი უწოდეს. ამავდროულად, უმე-ს საზოგადოებამ გაუგზავნა შესაბამისი წერილი უკრაინის პრეზიდენტს ვოლოდიმირ ზელენსკის ტაძრის მიტაცების არიდების მოთხოვნით. მორწმუნეებმა ასევე მიმართეს პოლიციას და სბუ-ს.
ამავდროულად, ივნისში, მარცინკოვმა მოუწოდა ქალაქის მაცხოვრებლებს დაეხმარონ ქრისტეს შობის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებას მეუ-ში გადასვლაში, ხოლო მისმა მრჩეველმა მირონ დმიტრიაკმა პირობა დადო ფულად კომპენსაციას გადასცემდა მას, ვინც უმე-ს ერთგული დარჩებოდა.
უკვე 2022 წლის ივლისში, რამდენიმე ადამიანმა, რომლებმაც თავი "უმე-ის მრევლად" წარმოადგინეს, ტაძარში შესვლა სცადეს. ტაძარში მყოფებმა თქვითმარქვიებს შორის ამოიცნეს მარცინკოვის თანაშემწე ალექსანდრა ჰრუშეცკაია, რომელიც არის უბკე-ის სამების თემის ერთ-ერთი ლიდერია.
როგორც მჟკ იტყობინება, ივანო-ფრანკოვსკის საკათედრო ტაძრის საზოგადოებამ დაადასტურა თავისი ერთგულება უმე-ის მიმართ.