უმე-ის იერარქი: ხრუშჩოვის დროინდელი დევნის მასშტაბები არაფერია დღევანდელთან შედარებით
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ თავის ტელეგრ არხზე კომენტარი გააკეთა კიევ-პეჩერის ლავრის ირგვლივ არსებულ ვითარებაზე და განაცხადა, რომ ეკლესიის სტალინ-ხრუშჩოვის დევნის მასშტაბები უმნიშვნელო იყო იმასთან შედარებით, რაც ახლა ხდება უკრაინაში.
უმე-ის იერარქმა გაიხსენა კურენიოვის ტრაგედია, რომელმაც 2 ათასზე მეტი ადამიანი შეიწირა.
შეგახსენებთ, რომ 1961 წლის 13 მარტს კიევში მოხდა კურენიევკას ტრაგედია - სამშენებლო ნარჩენების ნაკადმა კაშხალი გაარღვია და ნაშალმა მასალამ მთელი დასახლებული კვარტალი წალეკა. იმ დღეს 2000-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა. "კურენიევკის ტრაგედიამდე" სამი დღით ადრე კიევ-პეჩერის ლავრა თითქმის 30 წლით დაიხურა.
„შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ კურენიევკას ტრაგედია შეიძლება გავაიგივოთ იმ შედეგებთან, რაც მოჰყვება ჩვენი დედა ეკლესიის ამჟამინდელ დევნას, რომელსაც სათავეში არა სტამბოლის პაპი, არამედ ქრისტე უდგას“, - დასძინა მან.
მიტროპოლიტმა ლუკამ აღნიშნა ამ ორი მოვლენის დამთხვევა. ბოლოს კიევ-პეჩერის ლავრა დაიხურა 1961 წლის 10 მარტს, 2023 წლის 10 მარტს, უმე იღებს შეტყობინებას, რომ მას აღარ აქვს უფლება იმსახუროს კიევ-პეჩერის ლავრაში.
„როდესაც ვუყურებ რას აკეთებენ უკრაინელი პოლიტიკოსები ჩვენს ქვეყანაში, მახსენდება მხოლოდ ერთი ფრაზა: „შეუნდე მათ, უფალო, რადგან არ იციან რას ჩადიან“. 1961 წლის 10 მარტს "სარემონტო და აღდგენითი სამუშაოების" საბაბით დაიხურა კიევ-პეჩერის ლავრა და რამდენიმე დღის შემდეგ მოხდა კურენიევკას ტრაგედია. უბედური შემთხვევა? მორწმუნესთვის უბედური შემთხვევები არ არსებობს... თუ ხრუშჩოვს მხოლოდ ათეისტური სიგიჟე ჰქონდა თავში, მაშინ მათ გულში, ვინც იმ დროს ეკლესიის წინააღმდეგ მიდის, ნამდვილი სატანიზმია!“ - დასძინა მან და აღნიშნა, რომ ამ წუთებში უკრაინას ხელმძღვანელობით კაცობრიობის მტერი.
„არ არის საჭირო იყო გამოცდილი საჯარო მოხელე ან დიპლომატი, რომ მიხვდე რეალობას. ხალხის დაყოფა ქვეყანაში, სადაც ომია, ხელისუფლების წინააღმდეგ აღმართავს იმ ხალხს, ვინც იცავს სამშობლოს, რელიგიური სიძულვილის დამთესავი შეიძლება იყოს მტრები და მოღალატეები, ან ბოროტებით შეპყრობილი ხალხი. მაგრამ, როგორც ჩანს, ჩვენს ქვეყანას კაცობრიობის მტერი მართავს. ბოლოს და ბოლოს, უმე-ის ტაძრებს მხოლოდ ერთი მიზნით ართმევენ - რომ შეწყვიტონ ღვთისმსახურება. ამ უკანონობას სხვა მიზანი არ აქვს“, - დასძინა მან.
„მხოლოდ სულით ხორცამდე ათეისტებს შეუძლიათ უფლის წინააღმდეგ წასვლა კატასტროფების დროს. რასაც ღმერთმა სისაძაგლე უწოდა, ჩვენი დეპუტატები საერთო ცხოვრების წესად ასახელებენ. ისინი შემოიღებენ კანონპროექტებს ერთსქესიანთა ქორწინების შესახებ, ხელახლა აყენებენ კანაფის ლეგალიზაციის საკითხს, იმ დროს, როდესაც ქმრები ფრონტზე სიცოცხლეს წირავენ თავიანთი ცოლებისა და შვილების დასაცავად. ანაფორაში გადაცმულ აგენტებს, თანამედროვე შსსკ(შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატი)-ს აგენტებს, ამ ყველაფერს ამართლებენ და ეკლესია, რომელიც ინარჩუნებს ერთგულებას ქრისტეს და სახარების მიმართ, მათგან იდევნება. რა შედეგი მოჰყვება ასეთ პოლიტიკას? კითხვა საკმაოდ რიტორიკულია“, - დასძინა მან.