რმე-ს მეთაურმა საერთაშორისო ორგანიზაციებს ლავრის ჩამორთმევის შეჩერება სთხოვა
მიმართვები გაეგზავნა ადგილობრივი ეკლესიების წინამძღვრებს, პაპს, კოპტური ეკლესიის პატრიარქს, ანგლიკანური ზიარების მეთაურს და სხვებს.
2023 წლის 11 მარტს პატრიარქმა კირილმა მიმართა ადგილობრივი ეკლესიების წინამძღოლებს, არაერთ რელიგიურ მოღვაწეს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს კიევ-პეჩერის ლავრის აღების შეწყვეტის თხოვნით, იუწყება patriarchia.ru.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 10 მარტს ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერის ლავრის" ხელმძღვანელობამ აცნობა კიევ-პეჩერის ლავრის ძმებს მონასტრის ტაძრებისა და შენობების გამოყენების შესახებ შეთანხმების შეწყვეტისა და 29 მარტამდე მონასტრის დატოვების მოთხოვნის შესახებ.
პატრიარქმა კირილმა აღნიშნა, რომ ამ გადაწყვეტილებას წინ უძღოდა ზეწოლა კიევ-პეჩერის ლავრის სამონასტრო თემზე.
„კიევ-პეჩერის ლავრა არის კიევის რუსის პირველი მონასტერი, რომელიც მე-11 საუკუნიდან არსებობს, რუსი, უკრაინელი და ბელორუსი ხალხების საერთო სულიერი და სამონასტრო ტრადიციის ფუძემდებელი. ეს არის ჩვენი ცივილიზაციისა და ეროვნული კულტურის აკვანი“, - იხსენებს პატრიარქი კირილი. - აქ დაიწერა ძველი რუსეთის პირველი ისტორიული ძეგლი - "გასული წლების ზღაპარი", აქედან იღებს სათავეს ჩვენი ხალხების მწერლობა და ლიტერატურა. მონასტრის ათასწლიანი ისტორიის მანძილზე მან არაერთხელ განიცადა დარბევები, უცხოური დაპყრობები და ქრისტიანთა აშკარა დევნა, მხოლოდ მე-20 საუკუნის მებრძოლი ათეისტური ძალაუფლების მეფობის დროს მონასტრიდან განდევნეს სასულიერო პირები“.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა აღნიშნა, რომ „ბერების ახალმა თაობებმა კვლავ აღადგინეს მონასტერი სახელმწიფოს მინიმალური დახმარებით, ან თუნდაც მისი არარსებობით - აღადგინეს მონასტერი, აღადგინეს მიძინების და სატრაპეზო ეკლესიები, რომლებიც ახლა მიიტაცეს, მაგრამ რაც მთავარია, მასში აღდგა ძველი სულიერი ტრადიციები და სრულფასოვანი სამონასტრო ცხოვრება“.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვარმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა იმაზე, რომ სახელმწიფო ხელისუფლების ულტიმატუმი კიევ-პეჩერის მონასტრისადმი, რომელიც უკრაინულმა მედიამ გააშუქა, „ყურადღებას იქცევს მასში საკმარისი სამართლებრივი დასაბუთების არარსებობით“.
„სამწუხაროა, რომ როდესაც უკრაინის სახელმწიფო ხელმძღვანელობა აცხადებს თავის ერთგულებას დემოკრატიული ნორმების, განვითარების ევროპული გზის, ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების პატივისცემისადმი, ეს უფლებები დღეს ყველაზე აშკარად ირღვევა“, - აღნიშნა პატრიარქმა კირილმა.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა მიმართა რელიგიურ მოღვაწეებს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მოწოდებით „მიმართონ ყველა შესაძლო ძალისხმევას, რათა თავიდან აიცილონ მონასტრის იძულებითი დახურვა, რაც გამოიწვევს მილიონობით უკრაინელი მორწმუნის თავისუფლების დარღვევას. რელიგიის, გარანტირებული უკრაინის კონსტიტუციით, ასევე ისეთი დოკუმენტებით, როგორიცაა გაეროს წესდება, ადამიანის უფლებების საყოველთაო დეკლარაცია, დეკლარაცია რელიგიაზე ან რწმენაზე დაფუძნებული შეუწყნარებლობისა და დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ და მრავალი სხვა საერთაშორისო აქტი.”
მიმართვები გაეგზავნა, კერძოდ, ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების წინამძღვრებს, პაპ ფრანცისკეს, კოპტური ეკლესიის პატრიარქს ტავადროს II-ს, ანგლიკანური აღმსარებლობის ხელმძღვანელს კენტერბერის მთავარეპისკოპოს ჯასტინ უელბის, ეკლესიათა მსოფლიო საბჭოს გენერალურ მდივანს, დოქტორ ჯერი პილაის, გაეროს გენერალურ მდივანს ანტონიო გუტიერეშს, ეუთოს გენერალურ მდივანს ჰელგა მარია შმიდს, ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს მარია პეიცინოვიჩ-ბურიჩის, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს ვოლკერ ტურკის, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის დირექტორს მატეო მეკაჩის.