კულტურის სამინისტრო: ლავრას ართმევენ, რადგან უმე-ს არ სურდა რმე-სგან გამოყოფა
ალექსანდრე ტკაჩენკო თვლის, რომ უმე-ის ლავრიდან გაძევება "ბუნებრივი, ნორმალური პროცესია", რადგან უმე-ს არ გამოუცხადებია დამოუკიდებლობა რმე-ისგან.
კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ TSN-თან ინტერვიუში თქვა, რომ უმე-ის გაძევება კიევ-პეჩერის ლავრიდან არის „ბუნებრივი, ნორმალური პროცესი, რადგან უმე მს-ს არ გამოუთქვამს სურვილი დამოუკიდებელი ყოფილიყო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან“.
მაშასადამე, ტკაჩენკოს მიაჩნია, რომ „კითხვა, რომელიც ახლა გაჩნდა, აშკარა იყო“. მინისტრმა განაცხადა, რომ „გასული წლის შუა პერიოდიდან დავიწყეთ სამართალდამცავებთან საუბარი ქვედა ლავრის უმე მს-ს ქონების სარგებლობის შემოწმებასთან დაკავშირებით“.
ამ დროის განმავლობაში, ტკაჩენკოს თქმით, "ბევრი რამ მოხდა, მათ შორის სისხლის სამართლის გამოძიება უმე მს-ის ზოგიერთი წარმომადგენლის წინააღმდეგ თანამშრომლობისთვის და გამოჩნდნენ სანქცირებული პირები, მათ შორის მიტროპოლიტები ანტონი და პავლე, რომლებიც რატომღაც კვლავ ლავრის ტერიტორიაზე იმყოფებიან".
შეგახსენებთ, რომ ადრე უმე-მ გამართა საბჭო, რომელზეც გამოაცხადა მოსკოვის საპატრიარქოსთან ურტიერტობის სრული გაწყვეტა.