კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ტაძრის ჯვრები გაშავდა
ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაზე ჯვრები გაშავდა იმ დღეს, როდესაც ნაკრძალის კომისიამ დაიწყო მუშაობა მონასტრის შემოწმებაზე.
2023 წლის 13 მარტს კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში გუმბათოვანი ჯვრები გაშავდა. ამის შესახებ მჟკ-ს ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტმა პავლემ განუცხადა.
უმე-ის იერარქი ამ ფენომენს მიძინების ტაძარში დუმენკოს „მსახურებას“ უკავშირებს.
„დღეს, სატრაპეზოს ეკლესიაშიც კი, ჯვრები გაშავდა ასეთი „ბუმბერაზი“ უკრაინელის „ღვთისმსახურების“ შემდეგ“, - თქვა მან.
ამავდროულად, ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე მიტროპოლიტ ვლადიმირის (საბოდანის) საფლავზე დადებულ ჯვარცმაზე მირონის მსგავსი ნივთიერების წვეთები გამოჩნდა.
ბლოგერი ივან მიკულიაკის თქმით, სწორედ უმე-ის დევნამ გამოიწვია ყველა ეს ფენომენი: „ხალხო, გონს მოეგეთ, ნუ შეეხებით ქრისტეს ეკლესიას, რადგან საშინელი უბედურება იქნება... მოინანიეთ, სანამ გვიან არ არის. ”
კომენტარებში ხალხი ამ ფენომენებს უკავშირებდა ხელისუფლების განზრახვას, გამოესახლებინათ ლავრის ბერები მონასტრიდან:
„ძალიან დიდი ცოდვაა განდევნო მლოცველი ბერები, რომლებიც ლოცულობენ ჩვენთვის, ჩვენი ქვეყნისთვის“, - წერს ნატალია კუპინა.
„ქვეყანაში არ იყო საკმარისი უბედურება, ამიტომ ღმერთთან ბრძოლა დაიწყეს. და ღმერთთან ომი ჯერ არავის მოუგია და ვერც ვერავინ გაიმარჯვებს“, - თვლის ირინა ბონდარი.