ელენა ბოგდანი. ფოტო: dialogtut.org ელენა ბოგდანი. ფოტო: dialogtut.org
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ყოფილმა ხელმძღვანელმა ოლენა ბოგდანმა თქვა, რომ მას შემდეგ, რაც „სულიერი დამოუკიდებლობის“ პოლიტიკური კურსი გამოცხადდა 1 დეკემბერს, უმე-ის ბევრი მორწმუნე ბუნებრივად გრძნობს თავს მათი სახელმწიფოსგან დაჩაგრულად. ამის შესახებ მან Dialog.tut-ის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ სტატიაში დაწერა.
„ნამდვილ სულიერ დამოუკიდებლობას სრულიად განსხვავებული სახე აქვს - უფრო პატიოსანი, მოაზროვნე და ადამიანური“, წერს ის.
ოლენა ბოგდანი აღნიშნავს, რომ მედიის გახმაურებული სათაურები, რომლებიც სავსეა უმე-ის მიმართ სიძულვილით, არ ასახავს უკრაინული მართლმადიდებლობის რთულ, მოუხერხებელ ჭეშმარიტებას, მაგრამ ქმნის საშიშ ილუზიებს, რომლებიც ღრმად ჩაძირავს ჩვენს საზოგადოებას აბსურდში და სერიოზულ რისკებს ქმნის დიდი ხნის ვადით, ეროვნული უსაფრთხოებისთვის რისკების ჩათვლით.
ოლენა ბოგდანმა კიევ-პეჩერსკის ლავრის ტერიტორიის 29 მარტამდე დაცლის შესახებ ხელისუფლების ბრძანების კომენტირებისას აღნიშნა, რომ თუ უმე იძულებული გახდება შეცვალოს ადგილი, ამით უკრაინის მართლმადიდებლობის ერთიანობა და ეროვნული უსაფრთხოება არ გამყარდება.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ყოფილმა ხელმძღვანელმა გააფრთხილა, რომ უკრაინაში საეკლესიო საკითხი შესაძლოა ტრაგედიად გადაიქცეს.