Fox News უმე-ის აკრძალვის შესახებ: ეს აბსოლუტური სირცხვილია, რატომ ვართ ჩუმად?
ამერიკაში ქრისტიან ლიდერებს მოუწოდებენ ხმა ამოიღონ უმე-ს ირგვლივ შექმნილ ვითარებაზე. ფოტო: скриншот ютуб-канала Fox News ამერიკაში ქრისტიან ლიდერებს მოუწოდებენ ხმა ამოიღონ უმე-ს ირგვლივ შექმნილ ვითარებაზე. ფოტო: скриншот ютуб-канала Fox News
ამერიკელი ჟურნალისტი ტაკერ კარლსონი Fox News-ზე აღშფოთებული იყო ზელენსკის ქმედებებით კანონიკური ეკლესიის მიმართ.
ამერიკული არხის Fox News-ის ეთერში აჩვენეს უამრავი მორწმუნე, რომლებიც შეიკრიბნენ კიევის მღვიმელი ბერების ხსენების დღეს კიევის-პეჩერის ლავრაში. ჟურნალისტმა ტაკერ კარლსონმა გააკრიტიკა უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის ქმედებები უმე-თან დაკავშირებით და აღშფოთებული იყო, რომ უკრაინის ქრისტიანი ლიდერები დუმდნენ ეკლესიის დევნაზე.
”აბსოლუტურად სამარცხვინოა, რომ ისინი ხურავენ ეკლესიებს და აპატიმრებენ მღვდლებს და აქ ქრისტიანი ლიდერები ამაზე არაფერს ამბობენ”, - თქვა ტაკერ კარლსონმა.
არხის სტუდიაში ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მღვდლების დევნა და დაპატიმრება დაიწყო მას შემდეგ, რაც უმე-ის მონასტრებში აღმოაჩინეს ბროშურები, რამდენიმე მანეთი, მაგრამ იარაღი არ აღმოჩნდა.
„გასაოცარია დღევანდელი ვითარება, როცა ისინი (ხელისუფლება) აძევებენ ბერებს მე-11 საუკუნიდან არსებული მონასტრიდან და რომლის მღვიმეებშიც წმინდა მამები არიან დაბრძანებული. ასეთი ქცევა არ შეეფერება ლიბერალურ დემოკრატებს. მაშასადამე, ჩნდება შთაბეჭდილება: არიან ისეთებიც, ვინც ზელენსკის განსაკუთრებულ გმირად თვლიდა, რომლებიც ტაშს უკრავდნენ მას, რომლებიც ირწმუნებოდნენ, რომ ამ ადამიანს ყოველმხრივ მხარდაჭერა სჭირდება. მაგრამ ამავე დროს, ქრისტიანები ეჭვქვეშ აყენებენ მის ზოგიერთ ქმედებას, რაზეც ჩვენ ახლა თვალს ვხუჭავთ და ხმას არ ვიღებთ. ქმედებები, რომლებიც ზელენსკიმ განახორციელა, მრავალი თვალსაზრისით შეიძლება შეფასდეს მხოლოდ როგორც ეკლესიის მრევლის დევნა. მაშ, რატომ ვართ ჩუმად?“, - განაცხადეს ამერიკულ ტელევიზიაში.
ჟურნალისტებმა ასევე აღნიშნეს, რომ ზელენსკი თავის ქმედებებს იმით ხსნის, რომ ქვეყანას სულიერი დამოუკიდებლობა სჭირდება, მაგრამ ამავე დროს ხურავს მონასტრებს და განდევნის მათგან ბერებს. ამერიკელი ჟურნალისტები გაკვირვებულები არიან, რატომ ტოვებს ყურადღების გარეშე ზელენსკის ასეთ ქმედებებს ამერიკული ქრისტიანული პრესა.
„მინდა აღვნიშნო, რომ ამ საკითხზე ნაკლებად არის გაშუქებული ისეთ რესურსებში, როგორიცაა Christianity Today, რომელიც რედაქტირებულია რასელ მურის მიერ. მე მათთან ბევრი კითხვა მაქვს - როგორ შეგიძლიათ დაწეროთ ამდენი ინფორმაცია ტრამპზე, რომელიც უკვე სამი წელია ხელისუფლებაში არ არის, მაგრამ ამავე დროს არაფერი თქვათ რელიგიური ხასიათის დევნაზე (იგულისხმება სიტუაცია უმე-ის ირგვლივ). “ აღშფოთდა არხის ჟურნალისტი.
როგორც მჟკ იტყობინება, Fox News-მა ადრე განაცხადა, რომ ზელენსკი არის ადამიანი, რომელიც იპყრობს მონასტრებსა და ეკლესიებს. კარლსონმა ირონიულად კომენტარი გააკეთა ისტორიკოს მაიკ ბაშლოსის სიტყვებზე, რომელიც აკრიტიკებდა მათ, ვინც კონგრესში ზელენსკის ტაში არ დაუკრა.