მოსკოვის ხელისუფლებამ წმინდა ტბაზე რელიგიური მსვლელობა აკრძალა
ბორის კორჩევნიკოვმა მოსკოვის ხელისუფლების ქმედებები ბოლშევიკებისა და კიევის ამჟამინდელ ხელისუფლების ქმედებებს შეადარა.
მოსკოვის აღმოსავლეთ ადმინისტრაციული ოლქის (მაა) ხელისუფლებამ აკრძალა მსვლელობა, რომელიც უნდა გამართულიყო 2023 წლის 19 მარტს ღვთისმშობლის ხატის ეკლესიიდან "ცხოველსმყოფელი წყარო" მეტროსადგურ დიმიტრიევსკამდე.
ამის შესახებ ტელეკომპანია SPAS-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ბორის კორჩევნიკოვმა ტელეგრამ არხზე ოფიციალურ დოკუმენტზე დაყრდნობით განაცხადა.
„ხელისუფლებამ. აკრძალა. მსვლელობა. გესმის? რამდენიმე ასეულ ადამიანს მოუწევდა მცირე მანძილის გავლა დედაქალაქის გარეუბანში მდებარე კოსინოს რაიონში - წმინდა ტბის ეკლესიიდან, სადაც ინახება დიდი მართლმადიდებლური სალოცავი კოსინსკაიას ღვთისმშობლის ხატი და სადაც, როგორც ამბობენ იგეგმება დედაქალაქში ყველაზე დიდი მეჩეთის მშენებლობა - რამდენიმე კვარტალში.ჩუმად მისვლა და ლოცვა გვინდოდა, ხელისუფლებამ აგვიკრძალა. აი ეს არის მათი პასუხი (სხვანაირად ვერ დავარქმევ)’’. - წერს ბორის კორჩევნიკოვი.
მისი თქმით, რელიგიური მსვლელობა არ არის მიტინგი ან მეიდანი, „რელიგიურმა მსვლელობებმა შეაჩერეს მტრების შემოჭრა, ომები, პანდემიები, აჯანყებები, უთანხმოება და კატაკლიზმები“.
"Მე მესმის. მე მესმის, რომ დღევანდელი საერო ცნობიერება ამას ვერ ხსნის. და ამიტომ სხვაგვარად ვიტყვი. იცით რა, ძვირფასო პრეფექტურო, რელიგიურ მსვლელობას ვერ აკრძალავთ. ის მაინც გაიმართება. ასეა თუ ისე“, - დასძინა მან.
ბორის კორჩევნიკოვმა მოსკოვის ხელისუფლების ქმედებები ბოლშევიკებისა და კიევის დღევანდელი ხელისუფლების ქმედებებს შეადარა.
”და მოგიწევთ ხატებით ხელში ხალხის გაკოჭვა, შესაძლოა ბებიების ცემა მსუბუქი ბანერებით ხელკეტებით და მშვიდი მლოცველების წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაყვანა. თქვენ მოგიწევთ ამის გაკეთება, რადგან გადაწყვიტეთ აკრძალოთ მსვლელობა. და როცა ეს მოხდება, ჰკითხეთ საკუთარ თავს მაინც რით განსხვავდებით თქვენი ბოლშევიკი წინამორბედებისგან - არა უშავს, თუ აღარ გახსოვთ ისინი - ყოველ შემთხვევაში კიევის ამჟამინდელი ხელისუფლებისგან მაინც რით განსხვავდებით, რომლებიც ზუსტად იგივეს აკეთებენ - და პირდაპირ გიპასუხებთ: არაფრით. ასე რომ, ნუ გაგიკვირდებათ შედეგები“, - დასძინა მან.
შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 5 მარტს ცნობილი გახდა მოსკოვის კოსინო-უხტომსკის რაიონში გამართული შეკრების შესახებ, რომელშიც 200-მდე ადამიანი მონაწილეობდა. შეკრების მონაწილეებმა წმინდა ტბის სანაპიროზე მეჩეთის აშენების წინააღმდეგ გამოვიდნენ.
ერთ-ერთი ვერსიით, წმინდა ტბაზე მუსლიმური ცენტრი აშენდება, ეს ვარიანტი ყველაზე მეტად მორწმუნე მოსახლეობას აწუხებს, ვინაიდან წმინდა ტბა ქრისტიანულ სალოცავად ითვლება. სხვა ვერსიით, აქ სატრანსპორტო კვანძი აშენდება.
მოსკოვის ხელისუფლებამ არც დაუდასტურა და არც უარყო ინფორმაცია, რომ ტბის გვერდით უზარმაზარი მეჩეთის აშენება რის დაგეგმილი. ეს ინფორმაცია თებერვალში გავრცელდა. ყველაზე მეტად მორწმუნეებს აშინებდა რელიგიური დაწესებულების მასშტაბები: დაუდასტურებელი ინფორმაციით, იქ 60 000 ადამიანი ეტევა. მოსკოვის კოსინო-უხტომსკის რაიონში დაახლოებით 90 ათასი ადამიანი ცხოვრობს.