უმე-ის იერარქი: არავის უნახავს არც ლავრას სახელმწიფო კომისია და არც მისი დასკვნა
უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მიტროპოლიტი კლიმენტი( ვეჩერა). ფოტო: church.ua უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მიტროპოლიტი კლიმენტი( ვეჩერა). ფოტო: church.ua
მიტ. კლიმენტის თქმით, კულტურის სამინისტრო მანიპულირებს, რომ ეკლესიას წაართვან მის მიერ აღდგენილი კიევ-პეჩერის ლავრის ეკლესიები და შენობები.
კიევ-პეჩერის ლავრაში არავის უნახავს უწყებათაშორისი კომისია, რომელიც, სავარაუდოდ, ამოწმებდა ეკლესიის შესაბამისობას მონასტრის შენობების გამოყენების შესახებ შეთანხმებასთან და ხელისუფლება მალავს ამ კომისიის დასკვნებს. ამის შესახებ პრესკონფერენციაზე განაცხადა უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკიის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
„ჩვენ გვთავაზობენ, რომ ვირწმუნოთ ოფიციალური პირების მოხსენებები, რომ ეს იყო რაღაც კომისიის მუშაობის შედეგი“, - თქვა ეპისკოპოსმა. - სხვათა შორის, ეს კომისია არავის უნახავს და რა გააკეთა ნაკრძალის ტერიტორიაზე, რა დოკუმენტები შეაგროვა, არ ვიცით. ლავრის წარმომადგენლებს ხელი არ მოუწერიათ არცერთი აქტისთვის, არც შემოწმების შედეგებისთვის“.
მეტროპოლიტენის თქმით, კულტურის სამინისტრომ უპასუხა უმე-ის იურისტების მოთხოვნას, რომ უწყებათაშორისი კომისიის ექსპერტიზის შედეგები ოფიციალურ საიდუმლოებად იქნა მიჩნეული და მათ ვერავინ ვერ გაეცნობა.
„ჩვენთვის ცნობილი გახდა, რომ ვინც ამ ე.წ. ექსპერტიზის ჩატარების ნებას რთავდა, უარი თქვეს მის შედეგებზე ხელმოწერაზე, რადგან მიხვდნენ მათ უკანონობას. დღეს კი ეძებენ ადამიანებს, რომლებსაც შეუძლიათ ხელი მოაწერონ ამ „დოკუმენტს“, რის საფუძველზეც გეგმავენ ბერების უკანონოდ გამოსახლებას კიევ-პეჩერის ლავრიდან“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
მან აღნიშნა, რომ „თუ კულტურის სამინისტროს დასამალი არაფერი აქვს, თუ სიმართლე აშკარაა, მაშინ რატომ უნდა დალუქო და შეზღუდო წვდომა იმ დოკუმენტებზე, რომლებსაც დღეს ასეთი ფართო საზოგადოების გამოხმაურება აქვს?
„ეს ყველაფერი გვაძლევს იმის მტკიცებას, რომ მიმდინარეობს მანიპულაციები იმ ქონებრივი კომპლექსის დაყადაღების მიზნით, რომელშიც დიდი თანხებია ჩადებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეების და, კერძოდ, მონასტრის მიერ. ასე თავდამსხმელად ცდილობენ მიითვისონ არა 1988 წელს ჩვენთვის გადმოცემული შენობების საძირკველი და ნაშთები, არამედ უკვე რესტავრირებული, აღდგენილი ეკლესიები და მსოფლიოში ცნობილი მონასტრის შენობები“, - ხაზგასმით აღნიშნა დეკანოზმა.
მან ასევე უარყო კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლების განცხადებები, რომ „თითქოს მონასტერმა დააზიანა ნაკრძალის ტერიტორიაზე არსებული არქიტექტურული ძეგლები, თითქოს აქ რაღაც არასათანადოდ ინახებოდა და ამან გამოიწვია უფასოდ სარგებლობის შესახებ ხელშეკრულების შეწყვეტა. ”
„ჩვენ გვინდა კიდევ ერთხელ დაჟინებით უარვყოთ ეს განცხადებები და ვთქვათ, რომ მათ არაფერი აქვთ საერთო რეალობასთან“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა. - იუნესკომ კიევი-პეჩერის ლავრა, მათ შორის ის შენობები, რომლებიც ქვემო ლავრის ტერიტორიაზეა, მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების სიაში შეიტანა და ეს სწორედ მას შემდეგ მოხდა, რაც ჩვენი მონასტრის მიერ იქნა რესტავრირებული. ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ჩვენი სამინისტრო იყოს უფრო კვალიფიციური, ვიდრე მსოფლიო ორგანიზაციის UNESCO-ს ექსპერტები.
უმე-ის საინფორმაციო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მომხდარის არსი სულაც არ არის კულტურის სამინისტროს შეშფოთება კულტურული მემკვიდრეობის უსაფრთხოებაზე, არამედ ოფიციალური პირების მიერ ეკლესიაზე ზეწოლის საბაბის შექმნაა: „ კულტურის მინისტრი ბატონი ტკაჩენკო - ვითომ ეს არის მთელი ამ კონფლიქტის მიზეზი, მაგრამ დღეს ამბობს, რომ პრინციპში, ლავრაში დარჩენა ყველას შეუძლია - მთავარია, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მესვეურები წავიდნენ. ოფიციალური პირის ასეთი განცხადებები შეგვიძლია დავაკვალიფიციროთ, როგორც ზეწოლა და რელიგიური ნიშნით უკრაინის მოქალაქეების დისკრიმინაციის მცდელობა“.
როგორც მჟკ იტყობინება, 20 მარტს გაიმართება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომა, რომელზეც განიხილება უმე-ის ქმედებები ხელისუფლების მოთხოვნის საპასუხოდ კიევ-პეჩერის ლავრის ტერიტორიის დატოვების შესახებ.