უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი: კვარტალ 95-ის მოწინააღმდეგეების მიმართ ჯერ არ არის აღძრული საქმე
ეს მოწმობს სამართალდამცავების წინააღმდეგობას უმე-ის მცდელობებზე, კანონიერად დაიცვას მორწმუნეთა უფლებები.
უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ ჯერ არ დაწყებულა გამოძიება Bayraktar News-ის კომიკოსების წინააღმდეგ, რომლებიც საჯაროდ დასცინოდნენ ქრისტიანულ სიმბოლოებს და შეურაცხყოფდნენ მართლმადიდებელ ქრისტიანთა რელიგიურ გრძნობებს, იუწყება news.church.ua.
2022 წლის 15 დეკემბერს სამართალდამცავ ორგანოებში შევიდა განცხადება სისხლის სამართლის დანაშაულის 161-ე მუხლის 1 ნაწილით (სიძულვილის გაღვივება). აღნიშნულია, რომ გამომძიებლის უმოქმედობის შესახებ ყველა საჩივარი, მოთხოვნები და წერილები შესაბამისი ორგანოებისა და სასამართლოსადმი დიდი ხნის განმავლობაში უპასუხოდ რჩებოდა.
„მხოლოდ ამ დღეებში მოვახერხეთ სამართალდამცავი ორგანოებისგან გაგვერკვია, რომ „განცხადება შეტანილია რაიონულ პოლიციაში“, სხვა ინფორმაცია არ არსებობს. ამჟამად, არ არის ცნობილი, შესრულდა თუ არა სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელიც ავალდებულებს წინასწარი გამოძიების ერთიან რეესტრში ინფორმაციის შეტანას“, - განმარტავენ უმე-ის ადვოკატები.
ამავდროულად, სამართალდამცავი ორგანოები ნაჩქარევად იწყებენ სისხლის სამართლის საქმეს უმე-ის ეპისკოპოსებისა და მღვდლების წინააღმდეგ საეკლესიო ქადაგების დროს სიძულვილის წაქეზების ბრალდებით, სადაც სასულიერო პირები ცდილობენ თავიანთი რელიგიური მრწამსის დაცვას.
„ეს ვითარება არა მხოლოდ ადასტურებს კიევის საგადასახადო დანაშაულის გენერალური დირექტორატის პეჩერის პოლიციის დეპარტამენტის, კიევ-პეჩერის რაიონული პროკურატურის, კიევის ეროვნული პოლიციის მთავარი დირექტორატის უმოქმედობას, რათა დაიწყოს წინასწარი გამოძიება სისხლის სამართლის დანაშაულის შესახებ საჩივარზე, მაგრამ ასევე მიუთითებს სამართალდამცავი ორგანოების წინააღმდეგობაზე უმე-ის კიევის მიტროპოლიის მცდელობებზე, კანონიერად დაიცვას უმე-ის მორწმუნეთა დარღვეული უფლებები, თავიდან აიცილოს ახალი სისხლის სამართლის დანაშაულები. ეს ვიდეო ჩანაწერი იწვევს მოქალაქეების აღშფოთებას უმე-სა და მისი სასულიერო პირების მიმართ დამამცირებელი დამოკიდებულების გამო“, - განმარტავენ უმე-ის იურიდიულ დეპარტამენტში.
როგორც მჟკ ადრე წერდა, უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ „95 კვარტალის“ მკრეხელობა არღვევს სისხლის სამართლის კოდექსის მუხლს.