მიტროპოლიტი პავლე: თუ ლავრას დავტოვებთ, აქაურობას გააპარტახებენ
კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ ეკლესიას იარაღით ხელში არ შეუძლია თავის დაცვა, არამედ მხოლოდ ლოცვა შეუძლია.
ვიშგოროდის მიტროპოლიტმა პავლემ, კიევ-პეჩერსკის ლავრის ეკლესიების დახურვისა და ბერების მოახლოებული გამოსახლების შესახებ საუბრისას, თქვა, რომ შეუძლებელია სიტყვებით გადმოსცეს ის, რაც მის სულში ხდება.
„დანიელ წინასწარმეტყველმა თქვა, რომ სისაძაგლე იქნებოდა წმინდა ადგილის გაპარტახება. მეჩვენება, რომ აპოკალიფსის ფენომენი სწორედ კიევ-პეჩერის ლავრით დაიწყო, თუმცა იერუსალიმმა ეს ერთხელ უკვე განიცადა“, - გაიხსენა ეპისკოპოსმა.
ლავრის წინამძრვრის თქმით, მონასტერში მუდმივად იმყოფებიან პოლიციელები, რომლებიც უმეტესწილად მშვიდად იქცევიან.
„ჩვენ მივიღეთ შეტყობინება, რომ კომისია განახორციელებს ინვენტარიზაციას იმისა, რაც ეკლესიას გადაეცა. მაგრამ 1994 წელს, როცა მონასტრის წინამძღვრად დამნიშნეს, ლავრაში მხოლოდ ერთი ეკლესია იყო - ჯვართამაღლების, რომელიც დანგრეულ მდგომარეობაში იყო. დღეს ყველა ეკლესია აღდგენილია, მათ აქვთ კანკელი და ხატები. აქ არის ბრწყინვალება და სილამაზე. ასევე აღდგენილია მიძინების ტაძარი და წმინდა ანტონისა და თეოდოსის სახელობის ეკლესია, რომელსაც ჩვენ სატრაპეზოს ვუწოდებთ. ორი კვირა მოგვცეს მონასტრიდან გასასვლელად. ჩვენ ამას ვერანაირი საბაბით ვერ გავაკეთებთ, რადგან 35 წელია ძმები ყველაფერს აკეთებენ მონასტრისა და მომლოცველების ცხოვრების გასაუმჯობესებლად და ჩვენ უბრალოდ არ გვაქვს ადგილი, სადაც ამ ყველაფერს განვათავსებთ და არც ვაპირებთ რამის დატოვებას“, - ამბობს მიტროპოლიტი პავლე.
მეუფემ გაიხსენა, რომ ცოტა ხნის წინ წმინდა სინოდის ყველა წევრი, წინამძღვრის ხელმძღვანელობით, დარწმუნდა, თუ როგორ ეპყრობა მათ ხელისუფლება, როდესაც რამდენიმე საათის განმავლობაში პრეზიდენტის ოფისის კედელთან იდგნენ შუახნის ეპისკოპოსები, რომელთაგან უფროსი, მიტროპოლიტი აგაფანგელი, 84 წლის გახლავთ, თუმცა ისინი შეხვედრის ღირსად არ ჩათვალეს.
”თუ სახელმწიფო ამას აკეთებს, მაშინ კაპიკია მათი ფასი”, - დასძინა კიევის ლავრის გუბერნატორმა.
„ბევრი გვაბრალებს მონასტრის უბრძოლველად ჩაბარებას. მოდი, შეხედეთ, თქვენი მოვალეობაა ჩვენთან ერთად დაიცვათ სალოცავი“, – შესთავაზა ვლადიკამ კრიტიკოსებს.
„ჩვენ ვართ მებრძოლი ეკლესია, მაგრამ არა ხალხთან, არამედ ცოდვით. ჩვენ ვართ შუამავლები თქვენი ლოცვისა და ღვთისადმი მონანიებისა. ის, რაც დღეს ხდება, იმაზე უარესია, ვიდრე 1917, 1937 და 1960-იან წლებში მოხდა. ეს იმაზე მეტყველებს, რომ ადამიანს არა აქვს უფლებები, არამედ ადგილი აქვს მხოლოდ ძალადობას“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა პავლემ.
მეუფემ ისაუბრა "თბილი" ტაძრის შემოწმებაზე, რომელიც 22 მარტს შედგა.
„კედლებს ხომ ვერ წავირებთ. საღებავების ნაცვლად, რომლითაც კედლები შეიღება, აღწერა გავაკეთეთ. ჩვენ დავამზადეთ კიოტები ხატებისთვის. სხვა უხეში დარღვევები, ვფიქრობ, იქ ვერ იქნება აღმოჩენილი“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
ლავრის მმართველმა აღნიშნა, რომ უკრაინაში არ არის გაუგებრობები ან დაპირისპირება სხვა სარწმუნოების მორწმუნეებთან - მუსლიმებთან ან კათოლიკეებთან, არამედ მხოლოდ პატრიარქ ბართლომეს პოლიტიკური ამბიციები, რომელმაც პირობა დადო, რომ ქვეყანაში საეგზარქოსოს შექმნიდა, თუ მხოლოდ მისი უნეტარესი ქედს მოუხრიდა მას.
„არ ვიცით, მოგვეცემა თუ არა საშუალება აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული ლავრაში ავღნიშნოთ, მაგრამ ყველას მოგიწოდებთ: მობრძანდით მონასტერში! თქვენ ნახავთ, რას აკეთებენ მტანჯველთა უღვთო განკარგულებები. მაგრამ ჩვენ არ უნდა დავემსგავსოთ უბედურ პოლიტიკოსებს. ჩვენ არ შეგვიძლია ცეცხლგამჩენი ნარევების სროლა, ქვებს არ ვისვრით, მხოლოდ ლოცვა შეგვიძლია. <…> ვერავინ ვერაფერს გვისაყვედურებს, რადგან ჩვენ დავრჩით ჩვენი სამშობლოს, ჩვენი ხალხის ერთგული. ჩვენ ვლოცულობთ ხელისუფლებისთვის, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი შორს არიან ჭეშმარიტი სიმართლისგან. ყველას ვთხოვ ლოცვას წმინდა მონასტრისთვის“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა პავლემ.
„თუნდაც მონასტრიდან გაგვყარონ, გულიდან ვერავინ ამოგვიგდებს მას. მაგრამ თუ ძალით წავალთ, რაც არ გვინდა, ეს წმინდა ადგილი გაპარტახების სისაძაგლეს წააწყდება - ეს უკვე ჩანს ზემო ლავრის შენობის მდგომარეობიდან“, - დასძინა მეუფემ.
ლავრის ნაცვალმა მორწმუნეებს მოუწოდა, რომ ლავრაში ყოველდღიურად მისულიყვნენ სალოცავად, სანამ ამის შესაძლებლობა ჯერ კიდევ არსებობს.
შეგახსენებთ, რომ ადრე კულტურის მინისტრმა განაცხადა, რომ ყველა რელიგიური ორგანიზაცია ვერ შეძლებს კიევ-პეჩერის ლავრის ფინანსურ მხარდაჭერას.