უკრაინულმა მედიამ აითვალწუნა ლომაჩენკო მჟკ-ს ვიდეოს გამოქვეყნების გამო
უკრაინულმა მედიამ დაწერა, რომ ვასილი ლომაჩენკომ „თავი შეირცხვინა“ იმ ვიდეოს გამოქვეყნებით, სადაც ზელენსკი აკრიტიკებს უმე-ის გარშემო არსებულ ვითარებას.
უკრაინის უმსხვილესმა მედიასაშუალებებმა გამოაქვეყნეს მასალები, სადაც აკრიტიკებდნენ უკრაინელ მოკრივეს ვასილი ლომაჩენკოს, სოციალურ ქსელში მჟკ-ს ვიდეოს „ზელენსკი არ დაემორჩილა უმე-ის სინოდალებს: რა დაემართება ეკლესიას“ გაზიარების გამო.
TSN-ის, კორესპონდენტის, UNIAN-ის ვებსაიტებზე, ისევე როგორც არაერთ სპორტულ რესურსზე წერდნენ, რომ ლომაჩენკომ „თავი შეირცხვინა“, „უბედურებაში ჩავარდა“ და „აგრძელებს მოსკოვის საპატრიარქოს უმე-ის მხარდაჭერას“.
„ვასილიმ კიდევ ერთი დაუდევარი პოსტი გამოაქვეყნა თავის სოციალურ ქსელში. სპორტსმენმა საინფორმაციო სააგენტო „მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის“ (მჟკ) ვიდეო გაავრცელა, რომელიც მოსკოვის საპატრიარქოს უმე-ის ცნობებს აქვეყნებს. ვიდეოში ნათქვამია, რომ უმე-ის სინოდის წევრები სამი საათის განმავლობაში ელოდნენ უკრაინის პრეზიდენტს ვლადიმირ ზელენსკის ოფისთან“, - წერს TSN.
„ვასილი ლომაჩენკო არ წყვეტს სრულ მხარდაჭერას უმე-ს მოსკოვის საპატრიარქოს მიმართ. ამჯერად, სამ წონით კატეგორიაში მსოფლიოს ყოფილმა ჩემპიონმა ინსტაგრამის საკუთარ გვერდზე ვიდეო გამოაქვეყნა, სადაც უკრაინის პრეზიდენტს აკრიტიკებენ“, - ამტკიცებს კორესპონდენტი.
ყველა რესურსი აღნიშნავს, რომ ეს არ არის ლომაჩენკოს პირველი პოსტი უმე-ის დასაცავად და იტყობინება, რომ ამ პუბლიკაციებისთვის მისი ინსტაგრამის გვერდი დაიბლოკა უკრაინის ტერიტორიაზე.
„ადრე ვასილი სკანდალში გაეხვა ერთობლივი ფოტოებისა და მიტროპოლიტ ლუკას ინტერვიუს ორი ნაწილის გამოქვეყნებით, რომლის მიმართაც სანქციები დაწესდა. ამის შემდეგ უკრაინის ტერიტორიაზე მოკრივის ინსტაგრამ გვერდი დაიბლოკა“, - წერს UNIAN.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ნაციონალისტებმა ლომაჩენკო მოღალატეთა სიაში შეიყვანეს უმე-ის მხარდაჭერის გამო.